(Продължение от част 1- здраве- система на Ниши)
При запек се получават отрови, после тези отрови се всмукват в кръвта и постъпват в общото кръвообращение и достигайки мозъка, отравят неговите клетки. Следва разширение и възпаление на мозъчните капиляри, докато в крайна сметка не се наруши умствената функция. А тъй като първичната причина е запушването, свиването или усукването на червата — струпването в тях на отпадни вещества, трябва да се направи всичко, за да се осигури размекване на съдържимото в червата и на тяхното освобождаване. Дори фекалиите в червата да са малко, те се събират на едно място и пречат за предвижването на чревното съдържимо, блокират кръвоносните съдове и нервните окончания на червата.
За очистването на червата също се препоръчва да се изпълнява два пъти на ден упражнението "Златна рибка".
В какво се състои тайната на третото правило от Системата за здраве на Ниши — "Златна рибка"?
Когато лежим на равна повърхност (леглото или пода) по гръб (главата може да е отпусната надолу), огъвайки пръстите на краката максимално назад и вибрирайки с цялото тяло встрани в продължение на 1-2 минути (като броим от 120 до 240), притискащото стените на вените движение на кръвта се усилва с напрежението в мускулите във всяка част на тялото, особено в подкожните вени на долните крайници, което от своя страна връща стремително кръвта към сърцето. Кръвообращението се засилва.
Упражнението позволява възстановяването не само на гръбначния стълб. В резултат от неговото изпълнение физиологичната функция на всички системи и органи се подобрява, координира се работата на външната (парасимпатиковата) и вътрешната (симпатиковата) системи, подобрява се кръвоснабдяването на всяка клетка на организма, изправя се стойката, усилва се кръвната циркулация. Освен това се регулира функцията на червата, черния дроб, бъбреците, кожата, сърцето и мозъка.
Веднъж получих писмо от Севастопол, където четох лекции за Системата на Ниши. Авторите на писмото — биолози, ми съобщаваха за оздравяване и подобрение на общото им състояние. Писаха ми също, че като наблюдавали живота на двете си кучета, забелязали, че животните живеят по СЗН: не става дума, че спят на твърда повърхност, положили глава на лапите си, но ставайки сутрин, кучетата преди всичко се "протягат" (както препоръчва Ниши в упражнението "Златна рибка"), въртят се, въртят главата си, разтърсват цялото си тяло.
Домашните животни и птици обикновено страдат от болести, причината за които се крие в това, че за разлика от дивите зверове са принудени да водят неестествен начин на живот. Може би някой е наблюдавал, че животно, държано в клетка в зоопарка, ходи напред-назад, въртейки главата си от една страна на друга като прави странни движения. Животното просто опитва да коригира нездравото положение на гръбначния си стълб, предизвикано "неволно". Разбира се, може понякога да върнем живота на умиращата сребриста каракуда, като й причиняваме вибрации, държейки я за опашката. Но ако държим рибата перпендикулярно нагоре с главата, мигновено ще я убием. Това още един път показва значението на гръбначния стълб и краката за живота и здравето.
Четвърто правило на здравето: Упражнение за капилярите
За да се изпълнява упражнението за капилярите, трябва да се легне по гръб на пода или на твърдо равно легло и да се постави възглавница под шийните прешлени. Сетне двете ръце и двата крака се повдигат нагоре, така че стъпалата да са разположени успоредна на пода (хоризонтално към туловището). В такова положение започнете да вибрирате (да разтърсвате) ръцете и краката едновременно. Необходимо е да се изпълнява в продължение на 1-3 минути, сутрин и вечер, като се брои 240-369 (фиг. 11).
В какво се състои тайната на упражнението? Защо трябва да се правят такива странни движения в не по-малко странна поза?
Навярно помните, че СЗН се основава на теорията, утвърждаваща, че двигателната сила за циркулацията на кръвта е заложена в капилярите, а не в сърцето, както е според традиционната медицина.
Само че болният човек не се интересува от теория, а от това как да се излекува. Вероятно помните също съвета на Ниши да се повдигне наранената ръка, колкото може по-високо над главата и се раздруса? Това е действително ефективен метод на лечение. Работата е там, че кръвта във вените ще се стреми надолу и постепенно образуващият се вакуум, ще увлече със себе си ускорена циркулация на кръвта, което ще предотврати възможното загнояване и ще улесни зарастването.
Предлаганите движения (повдигането на ръцете и краката и раздрусването им) е именно онова, което Ниши нарича капилярно упражнение и лечение.
Прилагането на такова капилярно лечение активира циркулацията на кръвта не само в краката, но и в цялото тяло. Причината за явлението е проста: кръвоносните съдове в тялото образуват единна система за циркулация на кръвта и локалното подобрение води до подобрение на целия организъм. Другата причина се състои в това, че в долните и горните крайници са съсредоточени огромни количества капиляри и движението на съдовете в крайниците стимулира активността на съдовете в цялото тяло.
Фиг. 11. Упражнение за капилярите.
От древни времена се е смятало, че болестите са свързани със състоянието на крайниците. В СЗН има специален раздел за диагностика на болестите според стойката и походката. Затова при заболявания на сърцето, лекувайте краката. Например, ако имате нарушения в дясната сърдечна половина, легнете по гръб, повдигнете десния крак на 30 градуса и изпънете пръстите на краката в "шпиц".
Ниши е определял лесно и просто, кой крак на пациента е болен. Той смятал, че линията от носа до устата го показва. И обикновено боледува кракът, от чиято страна линията е изрязана по-дълбоко.
На всички са известни лечебните средства на оздравителното бягане в тръс. СЗН обяснява неговата същност и смята, че всички следва да бягат два пъти дневно, в това число и прикованите към легло, изтощените, старите, болните, страдащите от сърдечни заболявания и др. Упражнението за капилярите е бягане в тръс, но без натоварване на сърцето и ставите. Ако изпълнявате това упражнение голи, ще ви донесе тройна полза — лечение на кожата, на сърцето, лечение на всички органи изведнъж и естествено на краката.
Пето правило на здравето: Упражнение „Съединяване на ходила и длани"
Това упражнение се изпълнява по следния начин: (фиг.12).
Изходно положение: легнете по гръб на пода или на твърдо равно легло, поставете под тила твърда възглавница—руло, съединете ходилата и дланите и раздалечете коленете.
Предварителни действия:
1) притискат се една в друга събрани дланите — 10 пъти;
протягате ръцете в пълна дължина със събрани длани нагоре и надолу (10 пъти);
движете събрани длани и ходила едновременно напред-назад като че ли искате да разтегнете гръбначните прешлени (от 10 до 61 пъти).
Изпълнение: След предварителните упражнения, положете събраните длани върху гърдите, перпендикулярно на тялото (като антена), оставайки в позиция "лежащ лотос", след това преминете към останалата част на упражнението.
Основна част на упражнението: Останете в това положение в покой 5-10 минути със затворени очи. Положението на тялото напомня позата "лотос" от учението йога, само че в легнало положение. Ходилата са събрани, а колената възможно най-разтворени.
В какво се състои тайната на упражнението?
Много ли са хората, които знаят че диафрагмата е второ сърце? В подготвителната част на упражнението "съединяване на ходилата и дланите", движим събраните ръце и крака напред-назад. Защо? А. Залманов го обяснява в книгата си "Тайната мъдрост на организма" така: "В здравия организъм диафрагмата извършва за една минута 18 вибрации и се премества с 4 см нагоре и 4 см надолу. Амплитудата — 8 см и 18 вибрации в минута, 1000 за един час, 24 000 за денонощие. Сега помислете за работата, която извършва този мускул — най-мощният в нашето тяло, и за внушителната площ, която се спуска като съвършена нагнетателна помпа, притискайки черния дроб, далака, червата, съживявайки цялото коремно кръвообращение. Притискайки всички кръвоносни и лимфни съдове на стомаха, диафрагмата изпразва венозната му система и изтласква кръвта напред към гръдния кош. Това е второто венозно сърце! Броят на движенията на диафрагмата за 1 минута съставлява 1/4 от сърдечните движения. Но нейният хемодинамичен напор е много по-силен от съпротивлението на сърцето, защото повърхността на тази помпа е много по-голяма и тя изтласква кръвта по-силно от сърцето."
По такъв начин, като изпълняваме предварителната част на упражнението "съединение на ходила и длани", ние помагаме на диафрагмата по-добре да пречиства и храни организма ни.
Нерядко се задава въпросът: "Как да се диша по време на упражненията?" Работата е там, че упражненията по СЗН усилват "дълбокото" клетъчно дишане. Затова е по-добре от всичко, да се диша с цялата кожа. Известно е, че облеклото, което носим, нарушава кожното ни дишане и това води до различни болести. Упражненията по СЗН принуждават всяка клетница "да диша". Вие осигурявате още по-голяма полза на организма си, ако започнете да изпълнявате упражнението голи.
Каква роля играе 5-10 минутен покой със събрани длани и ходила?
През 1923 г. московският бактериолог А. Гурвич публикувал резултатите от интересен експеримент: когато две луковици били посадени една до друга, деленето на клетките във всяка от тях протичало с по-голяма активност, като скоростта на деленето в най-близките една до друга страни се увеличавала в сравнение с най-отдалечените от 50 до 75%. Изпълнявайки серията опити Гурвич установил, че деленето се извършва под действието на вълни, излъчвани от повърхността на луковиците в границите на 190 до 230 милимикрона.
Учени от Германия, Франция, Англия продължили тези изследвания. Открили, че ако главата на попова лъжичка се постави до лука, това също стимулира деленето на клетките му. Наблюденията ги довели до мисълта за възможността той да се използва за лечение на някои болести, особено на рака.
Започнали да разглеждат такива невидими "лъчи" като жизнена сила. Станало ясно, че човек, както и всичко живо, е надарен с подобна сила.
Ниши отбелязва, че: "...когато майката кърми своето дете с нежност и любов, може да се забележи светене около гръдта й, а ако кърменето се извършва небрежно, такова явление не се наблюдава. Или когато жрецът пее сутрин вдъхновено, възможно е да се види светлина над главата му. Светенето се изменя в зависимост от душевното състояние на човека"
Установено е, че източник за излизащата от тялото светлина, макар и невидима за невъоръжено око, са ензимите, т.е. ферменти, или био-катализатори, съществуващи във всички живи клетки на животни и растения, микроорганизми, които направляват, регулират и ускоряват многократно жизнените процеси в организма.
Дали ще ги наричате "жизнени лъчи" или "ензимни лъчи" — няма значение. Важното е, че от тях зависи животът на всеки човек и всеки път, когато ензимите станат активни, те се излъчват.
Никой не може да говори за живота, без да засегне темата за ензимите.
"Съществуват три фактора — казвал Нейлкуер — които съставляват Вселената. Това са веществото, ефирът във въздуха и животът. Единицата за измерване на всяко вещество е елементът; на ефира във въздуха — електронът, а на живота — ензимите."
Ензимите са фотоплазмени продукти на живите клетки, даже и най-малкото количество ензими предизвиква химични изменения в голяма част от стромите (стромата е основа на органа на животното, състояща са от неоформена съединителна тъкан, в която се намират способностите за размножение и развитие на клетките).
Затова, ако който и да е орган излезе от строя, това означава, че е нарушен ензимният баланс, т.е. настъпва болест.
Щом се докоснат стъпалата и дланите, би могло да се каже, два антагонистични, непримирими противника (т.е. съзидателните и разрушителните сили) — конструктивни и деструктивни ензими или по-точно животински и растителни нерви, черепни и мускулни нерви, артерии и вени, киселини и основи, почивка и движение (всичко свързано с различните ензими) — започват да си съперничат един с друг за превъзходство и в края на краищата между тях се установява желаното равновесие. Такова положение, при което силите на душата и тялото достигат равновесие, се нарича уравновесеност.
Ако упражнението "Събиране на ходила и длани" се изпълнява в продължение на 40 минути, може преди всичко да се установи необходимото равновесие между парасимпатиковата и симпатиковата нервна системи и второ, да се получи хармония на общото водно съдържание в организма. По такъв начин се преодоляват всички нарушения, обусловени от несъгласуваността и дисбаланса между нервите и водата. Упражнението е много полезна за координация на функциите на мускулите, нервите, съдовете, дясната и лява половина на тялото и особено крайниците. То има важно значение за подобряване функциите на над-бъбреците, половите органи, дебелото черво, бъбреците. При бременност упражненията помагат за нормалното развитие на детето в майчината утроба, коригират неговото неправилно положение, облекчават раждането.
Каква е тази сила, възникваща при съединяване на дланите? Природно електричество? Или йони, което значи електрически заредени частици, образуващи се при загуба или придобиване на излишни електрони на атомите? Или т. нар. "жизнени лъчи"?
Ниши използва термина "ензимни лъчи". Въпреки това значението на термина не може да се обясни от гледна точка на физиката, тъй като в основата на това явление лежат както умствени, така и духовни фактори. Трябва само да разберем, че мануалното контактно лечение (т.е. лечението с ръце) стабилизира работата на конструктивните (т.е. съзидателни) ензими в болния организъм и съдейства те да се конкурират с деструктивните (разрушаващи) ензими и по такъв начин унищожават всичко, което препятства излекуването на болестта.
Историци и лекари от Англия и Франция, както и от други европейски страни, разказват за чудеса при лекуването чрез докосване. Според едно предание в началото на III в. пр.н.е., царят на Епир — Пир, лекувал болестите на далака чрез докосване с палеца на десния си крак, като болният лежал по гръб на земята. Римският император Веспасиан върнал зрението на сляп човек, мазвайки очите му със слюнка, другиго излекувал от недъга му с обикновено докосване с ръка. С разпространението на християнството, лечебната сила, смятана за привилегия на кралете, преминала временно към свещенослужителите, но сетне отново се върнала при кралете, които по време на коронация получавали тази способност като дар на божията милост.
В ранната история на християнството също били намерени документи за случаи на чудотворно излекуване с помощта на ръцете. В Библията е казано: "И тогава Той извикал при себе си своите 12 ученици и им дал сила да изгонват нечистите духове и лекуват всички видове болести." И по-нататък — "...и с ръцете на апостолите били направени много знаци и чудеса сред хората".
Ниши разказва: "Някакъв аптекар от Осака имал двама сина. Жените им забременели почти едновременно. За нещастие, на жената на по-малкия син лекарят казал, че ще е необходимо да й се направи цезарово сечение, тъй като страда от тазова стаза. По това време бях в Осака и ме помолиха да препоръчам на бременната жена някакъв друг по-добър изход от положението. Предложих й да се постарае да съединява дланите на двете ръце и ходилата на краката си в продължение на 40 минути и да изпълнява упражнението "Златна рибка". Същата нощ нещастната жена изпълняваше точно това, което я бях инструктирал. На следващия ден за голямо удивление на мъжа й, а също и на лекаря, тя роди дете без никакви страдания.
При жената на по-големия син беше налице напречно предлежание на плода, но тя също следваше моите указания и нямаше трудности при раждането.
Причината се крие в това, че стеснението на таза при напречно предлежание на плода поражда разстройство на нервите и нарушава равновесието на другите жизнени фактори, които довеждат плода до ненормално положение, но веднага щом се приведе в ред тялото на майката, състоянието на таза ще се коригира и плодът ще заеме нормална позиция."
В живота си всеки може да предизвика способността на дланите си да лекуват. Трябва да се седне, да се повдигнат ръцете нагоре със съединени лакти на нивото на гърдите, след това да се съединят дланите така, че пръстите да се докосват и да се остане в продължение на 40 минути, непрекъснато концентрирайки умствената си енергия върху дланите. Опитайте се да го направите поне веднъж, дори да ви се стори изморително, и тогава напълно ще се активира енергия в дланите. Ако това ви се удаде, няма да ви е нужно да повтаряте тази процедура (фиг. 13).
Техниката на лечение с длани е проста. Достатъчно е да се докосне за известно време болното място с длан и болката ще бъде отнета. Но за да се получат положителни резултати от лечението, изпълнете предварително "упражнение за капилярите" и упражнението "Златна рибка" и сетне помогнете и на болния да направи същото.
Във всички религии има общ жест за изразяване на поклон или молитва. Изследвайки какво става през това време в организма, Ниши установил, че при поставяне на дланите пред гърдите на молещите се за изразяване на своята покорност или при поклон, общата течност в организма (т.е. междуклетъчната и вътреклетъчна, кръв, лимфа и т.н.) се неутрализира и уравновесява. Може лесно да се провери, ако се измерят горната и долната граница на кръвното налягане и се запише разликата, след това се съберат дланите за 3-4 минути и отново се измери кръвното налягане. "Ще бъдете удивени — пише Ниши, — от значително по-балансираното налягане, в сравнение с по-рано записаното."
Събирането на дланите преди всяко хранене в течение на не по-малко от една и половина минута е добър навик, тъй като това възстановява киселинно-алкалното равновесие в организма.
Ако съедините дланите на ръцете и ходилата на краката си в легнало положение преди лягане или преди ставане, в течение на една и половина минути или повече, можете да не изпълнявате същото преди приемането на храна, освен преди сутрешното ядене.
Болните, страдащи от хемиплегия — парализа на мускулите от едната половина на тялото, не могат да съединят ходилата на краката си, но с помощта на роднините си, следва да опитат да изпълняват движението легнали, докато не почувстват умора.
Шесто правило на здравето: Упражнение за гърба и стомаха
Изходно положение: седнете на пода на колене с таза върху петите (а може и по "турски"). Гръбнакът трябва да бъде съвършено изправен (като "глътнали бастун"). Опирайки пялото тяло на краката си, не се отклонявайте нито наляво и надясно, нито напред и назад. Ушите са над раменете, езикът — докосва небцето, устните — плътно стиснати, очите — широко отворени, дишането — леко и спокойно. Когато позата е фиксирана по такъв начин, направете дълбоко вдишване и пристъпете към подготвителната част на упражнението (фиг. 14).
Подготвителна част на упражнението за гърба и корема.
1. Повдигнете рамената колкото се може по-високо и ги спуснете (10 пъти).
Промеждутъчно упражнение:
а) Протегнете ръцете си пред гръдната кост, успоредни една на друга и бързо погледнете през лявото рамо към опашната кост, след това мислено преместете погледа от нея нагоре по гръбначния стълб до шийните прешлени, изправете главата и бързо погледнете през дясното си рамо към опашната кост, като прекарате погледа по гръбначния стълб до шийните прешлени.
Нека не ви смущава това, че отначало няма да можете да видите опашната си кост или всички прешлени. Важно е да го направите във въображението си (по един път във всяка страна, през всяко рамо).
б) Повдигнете нагоре ръцете, успоредно една на друга, изтеглете се по оста си нагоре и бързо направете същото, както е посочено в промеждутъчното упражнение (по един път през всяко рамо).
Упражнението напомня неподвижния "змей" в хата-йан, което подрежда гръдните прешлени, предпазвайки ги от леки измествания, а това означава, че лекува и застрахова от различни болести на кръвта, органите, тъканите, клетките.
То трябва да се повтаря след всяко от следващите шест упражнения по един път във всяка страна.
2. Наклонете главата надясно и се върнете в изходното положение напред (10 пъти), после направете същото наляво (10 пъти). Изпълнете промеждутъчните упражнения "а" и "б" по един път.
3. Наклонете главата напред (10 пъти) и назад до отказ (10 пъти) и я оставете изправена.
Промеждутъчно упражнение: изпълнете упражнение
"а" и "б" по един път.
4. Обърнете главата надясно и назад (10 пъти), след това наляво и назад (10 пъти).
Промеждутъчно упражнение: изпълнете упражнение
"а" и "б" по един път.
5. Като наклоните главата напред, насочете дясното ухо към дясното рамо, бавно, протягайки шията "до отказ" преместете главата назад до гръбначния стълб (проверете отметната ли е докрай) и продължете така по 10 пъти към всяко рамо.
6. Повдигнете нагоре ръцете, успоредни една на друга, после ги сгънете в лактите под прав ъгъл, свийте китките в юмруци, отметнете главата назад "до отказ", така че брадичката ви да гледа към тавана. В това положение като броите до 7, преместете лактите назад, дръжте сгънатите ръце на нивото на раменете, като че ли искате да ги сведете надолу (както го правят пеперудите, когато кацват върху цвете, събирайки крилцата си), а едновременно с това опъвайте брадичката към тавана, като че ли се опитвате да го достигнете (направете го 10 пъти).
Промеждутъчно упражнение: изпълнете упражнение "а" и "б" по един път, а по-нататък преминете към основната част на упражнението.
Основна част. След подготвителната част на упражнението за гърба и корема трябва да се отпуснете за известно време, после да проверите стойката си и да пристъпите към основната част.
Като изправите тялото, уравновесявайки теглото му върху опашната кост, започнете да се поклащате надясно и наляво, като движите корема напред и назад в продължение на 10 минути, всяка сутрин и всяка вечер. При това произнасяйте на глас: "Добре ми е, с всеки ден ще ми бъде по-добре, по-добре, по-добре и по-добре. Всяка клетка на организма ми се обновява; кръвта става свежа, чиста, здрава; жлезите с вътрешна секреция работят великолепно; мускулите, кожата, съдовете стават еластични, гъвкави здрави, чисти, обновени; костите — здрави, ставите — еластични, подвижни, всички органи и системи се подчиняват на работата на мозъка; мозъкът функционира великолепно — той прекрасно управлява работата на всички органи и системи, всички органи и системи работят забележително добре. Аз ставам по-здрав, по-умен, по-добър, по-мъдър, способен на големи творчески дела, полезен на хората и на себе си. Хубаво ми е и всеки ден ще ми бъде по-добре, по-добре, по-добре и по-добре." Такова самовнушение оказва благоприятно влияние на разума и тялото, като превръща лошото в добро, а доброто в по-добро. Този, който не може да седи на пода, би могъл да приседне на твърдия край на стола и да се клатушка на него.
В какво се състои тайната?
Съзнанието ни е призвано да пази организма от излишната за него информация, колкото и информация да се сгромолясва върху него от макро- и микрокосмоса. За да преживее организмът в този бурен поток, съзнанието възприема всичко ново с известен скептицизъм, извършвайки функциите си като изпълнителен чиновник, чиято задача е да съблюдава нормите, да не допуска нищо, което би могло да ги наруши. Но ако потребностите на организма са по-силни, човек се опитва да намери възможност да преодолее нормите, като се принуждава да приеме в съзнанието си нова информация. Така ако вие упорито, ден след ден, по два пъти натрапвате на съзнанието си определени мисли, то, както се полага на изпълнителен чиновник, приемайки ги, мозъкът ги туря под миндера (в дадения случай в подсъзнанието). Но когато спите, т.е. когато функцията на съзнанието отслабва, подсъзнанието започва да поставя всичко на мястото му. Сега си представете, че спите, а подсъзнанието ви нашепва: "С всеки ден ще ми бъде по-добре, по-добре, по-добре, по-добре и т.н." След като клетките ви получат такава информация, започват да функционират по-добре. И ако още преди лягане сте изпълнили и препоръчаните упражнения (упр. 3, 4, S, 6) и спите на твърд, тънък матрак с възглавница-цилиндър под шийните прешлени (т.е. спазвате 1-то и 2-то правило от Системата за здраве на Ниши) много скоро действително ще ви стане по-добре и с всеки ден ще бъдете все по-добре и по-добре.
В шестото правило за здраве са заложени много тайни. Преди всичко то възстановява киселинно-алкалното равновесие. Когато упражнението се прави основно за гръбначния стълб, общото налягане на течностите в организма се понижава. За да не се получи това, Ниши едновременно въвежда и коремното дишане, тъй като движението на корема увеличава алкалната реакция на организма.
Ако упражненията за гръбначния стълб и корема се изпълняват заедно, това позволява да се създаде киселинно-алкално равновесие. И следва да се има предвид винаги, не само в обикновения живот, но и при физическа и спортна тренировка.
Във всекидневния живот ние чудесно извършваме едновременните движения на гръбначния стълб и корема, като заедно с това съхраняваме киселинно-алкалното си равновесие.
Координацията, съгласуването, доброто функциониране на нашата нервна система е още една важна роля, която изпълнява шестото правило на здравето. Много вътрешни органи на дишането и храносмилането дишат и преработват по химичен път, а също и усвояват микроелементи и витамини. Но мускулите и нервите са присъщи само за животните. Затова Ниши предлага да погледнем на нашите вътрешни органи като на животински и растителни. Към животинските вътрешни органи той отнася мускулите и нервите, а към растителните — органите на дишането и храносмилането.
Цялата нервна система може да се класифицира (подраздели) на два вида в зависимост от това, какви органи обслужва — животински или растителни.
Животинската нервна система се отнася към външната, а растителната (вегетативната) — към вътрешната нервна система. Животинските нерви се разпространяват във волевите мускули на ръцете, лицето, краката, шията, гърдите, коремната кухина, а растителните се намират в неволевите мускули на вътрешните органи, в кръвоносните съдове и жлезите. Например, можем да повдигнем ръце и да ги потъркаме, или да се почешем, където ни сърби по наше желание (т.е. с воля), но не можем да свием разтегнатия си стомах или черво по свое желание, тъй като нервите, които ги контролират са неволеви.
Системата за здраве на Ниши построява такъв организъм, който ще бъде способен да контролира и неволевите (растителните) мускули. Как може да се постигне?
Преди всичко трябва да се разбере, че растителните нерви се състоят от две различни системи — външна (парасимпатикова) и вътрешна (симпатикова). Парасимпатиковите нерви управляват, контролират повърхността на кожата, мускулите на ръцете, краката, главата и т.н., правят кожата чувствителна към топло, студено, наранявания и др. Те биват два вида — черепни и тазови.
Черепните парасимпатикови нерви включват в себе си блуждаещите нерви, такива като 3-ти, 7-ми и 9-ти шийни нерви. Аналогични чувствителни и двигателни нерви има в изобилие по шията,във вътрешните органи на гръдния кош и корема. Те контролират функцията на храносмилателните органи, тънките черва, бъбреците, задстомашната жлеза, далака, сърцето и дихателните органи. Тазовите парасимпатикови нерви водят началото си от кръста и се разпространяват обилно в дебелите черва, пикочния мехур и половите органи, като обезпечават там физиологичните функции на парасимпатиковата нервна система, на нейните блуждаещи нерви.
Симпатиковата нервна система управлява дейността на вътрешните органи. Тя има три големи сплита: сърдечен, съединяващ блуждаещия нерв с клетки на нервни възли; слънчев, разположен между стомаха, диафрагмата и аортата; тазов, разположен на кръста и разпространен във всички вътрешни органи.
Посочената по-горе информация за нервната система е важна за правилното разбиране на отношенията, съществуващи между физическия и духовния живот.
Едновременното движение на гръбначния стълб и корема, препоръчвано от шестото правило на Системата за здраве на Ниши влияе положително за съгласуване на взаимодействието между симпатиковата и парасимпатиковата нервни системи, които започват да функционират в съгласие и пълна хармония.
И така виждаме, че покрай оздравителната си цел, Системата за здраве на Ниши поставя пред себе си и моралната задача да направи хората по-хармонични, здрави и високо морални.
Това е заложено и в шестте правила на здравето.
"Здрав дух в здраво тяло" — казва древният римски поет и сатирик Ювенал. "В здрав дух — здраво тяло", им възразявали източните философи.
Ниши твърди, че здравата нервна система може да се противопостави на всички бури и несгоди, на които е подложен човек през живота си, а високо нравствените внушения формират духовното развитие.
"Чувствам се така, както мисля за себе си" — именно тази истина е заложена в основата на лечението с внушение. Ето защо в "Шесто правило — упражнение за гърба и корема" се препоръчва едновременно движение на гръбначния стълб и корема с прилагане на внушение и даже приемане на голямо количество прясна вода. Така се постига следното: установява се киселинно-алкално равновесие, подобрява се циркулацията на кръвта, запазва се функцията на ферментите, подобрява се физическото състояние, регулира се координацията на мозъчната дейност, външната и вътрешната нервни системи; създава се духовна сила на организма, коригира се работата на мускулите, нервите и кръвоносните съдове в целия организъм.
Произнасяйки думите на глас или "на ум" трябва да се вярва в това, че непременно всичко ще бъде по-добре, че вие ще станете по-талантливи и по-съвършени. По такъв начин се създава единството на душата с тялото и се изгражда уникално, идеално здраве, което, ако вие изпълнявате шестте правила на здравето в комплекса по два пъти на ден, не ще бъде разрушено при никакви обстоятелства.
"Две арфи, настроени еднакво и поставени в различни стаи, с една и съща температура и влажност, ще звучат точно със същата нота и по същото време, ако се свири, на която и да е от тях — пише К. Ниши. — Радио ефектът се основава именно на този главен принцип на резонанса.
Лечението с внушение трябва да се провежда по радиото от един и същ човек. Представете си: вашите уши, глас, съзнание и подсъзнание — всичко е настроено на една и съща вълна на приемане. Вие съзнателно изразявате с гласа и "записвате" с ушите си само вярната мелодия."
Ако мислите и вярвате, че ще бъдете здрави и щастливи, че ще победите болестите и ще живеете дълго, плодотворно и щастливо, то така и ще стане. Но ако мислите, че сте "нещастни", слаби, че ви е писано да живеете малко, и това може да се случи.
Ниши пише: "Успехът или поражението не идват изведнъж. Човек е създаден от онова, за което е мислил и което е правил в миналото; за каквото мисли, в каквото вярва и както действа сега — всичко се отразява на бъдещето му. С други думи, миналите мисли и вяра в настоящето ще ви формират за в бъдеще."
"Дали сте здрави или не, е резултат от всичко, в което сте вярвали и правили в миналото. Дали ще бъдете силни или слаби в бъдеще — зависи от това, в което вярвате и как постъпвате в настоящето. Както водата изменя формата си по отношение на съда, така и молекулите на вашите клетки променят напълно и веднага своето положение, съгласно вашата вяра. Където е вярата, там по правило е истината."
* * *
Такива са "Шестте правила на здравето по Системата Ниши". Въпреки привидната и простота, в нея са акумулирани и успешно притворени достиженията на световния опит и научните знания в такава необичайно сериозна област, като живота и здравето на човека.
Този, който изпълнява тези правила много бързо ще се почувства изпълнен със сила, радост, енергия, защитен от болести и лошо настроение. Здравето само ще се влее във вашия организъм.
На вас ви предстои да започнете да се движите по пътя от станция "Болест" към спирка "Здраве", пътувайки или преминавайки през последствията на вашите минали грешки. Не се плашете, ако някъде се появи болка, за няколко дни или часа се повиши температурата и имате гадене, диария или повръщане. Не се захващайте със старите обичайни методи — "лекарства и неотложни мерки". Спомнете си, вие сега сте грамотни хора и вече знаете —всичко ставащо е начало на дейността на лечебните сили на вашия организъм. Не им пречете, спрете да се храните, да се преуморявате, преохлаждате, да нервничите и да се плашите. Успокойте се с мисълта, че сега сте под защитата на самата природа, която ви е сътворила, че Системата за здраве на Ниши, вече е помогнала на много, че ще помогне и на вас, защото е основана на разумно използване законите на природата, живота и разума на човечеството. Пийте обикновена вода. Потърпете известно време, преодолейте първите усещания, непривичност и неудобства при изпълнението на шестте правила на здравето. Те много скоро ще изчезнат, и ще ги замести свободата от всякакви болести.
Упражненията, които препоръчва Системата за здраве на Ниши могат отначало да ви се сторят трудноизпълними, но те са предвидени и за най-неподготвените. Всеки може да ги овладее и лесно да ги прилага всеки ден.
В тези упражнения е заложено всичко, което на части се преподава в различните учения за дишането, движенията, физическата култура, гимнастиката, мануалната медицина, масажа, водолечението, храненето. Всичко е събрано тук в единна осмислена система, която нормализира работата на всяка клетка и всеки орган с една единствена цел — да се повиши коефициентът на полезно действие на лечебните сили на организма като цяло.
Необходимо е упражненията да се изпълняват в проветрено помещение или на свеж въздух, най-добре голи, доколкото е възможно, за да може цялата кожа да участва в обменните процеси и по-добре да изпълнява своята функция като орган на дишането. Чрез откритата кожа организмът получава кислород и азот, като едновременно изхвърля шлаките, в т.ч. и пикочната киселина. Кислородът е нужен на организма не само за изгаряне на отпадните продукти, но и за всички обменни процеси, и за храненето на клетките.
Но Системата за здраве не се ограничава с шестте правила. Здравето ви много зависи и от правилното хранене. На него е посветена следващата глава на книгата.
Хранене на човека
Всички знаем много неща за храненето. Ако не следим развитието на съвременната диетология у нас и в чужбина, постиженията и откритията на микробиологията и химията, и не се взираме в подвижническата дейност на хора като: Брег, Шелтън, Джарвис, Глас, Озава, Куши, Чупрун, Шаталов, Аракелян и много, много други, ще останем пълни невежи по въпросите на храненето. "Храненето", за повечето от нас, е вкусна храна, всички нови и нови рецепти за нейното приготвяне, а най-вече достатъчното й количество и разнообразие.
Всички наши знания за храненето са традиционни, били зависими от условията на живот и никой никога не се е замислял: защо се храним? Естествено, за да живеем. Но ние живеем не за да ядем, пием или спим. Ние спим, дишаме и ядем, за да живеем.
"Животът на всекиго от нас започва стотици години преди раждането — пише Джарвис. — Частицата, от която водим своето начало, оживява благодарение на храната. Последната ни дава топлина, необходимите материали — белтъчини, мазнини, въглехидрати, минерални соли, ензими, витамини и т.н."
Следователно храната ни е нужна, за да се построят нашите клетки, тъкани, органи, целият организъм като цяло. А доколко искаме нашият организъм да бъде съвършен и да отговаря на всички изисквания на живота, трябва да знаем как е устроен той.
Ето какво пише за това руският лекар А. Залманов в книгата си "Чудото на живота": "Човешкият организъм е, преди всичко, система от мрежести тъкани, тръба, в която влизат, вливат се и се разпространяват газове, течности, вълни светлина, тактилни усещания, звуци идващи от Вселената и улавящи се от всяка точка на организма. Съществуват отвърстия-входове: уста за плътната храна, която винаги съдържа и течности; гърло и трахея — за въздуха; уши — за звуковите вълни, очи за светлинните вълни, кожа — за тактилните, термичните и чувствените. Съществуват и отвърстия-изходи: заден проход, уриноизпускателен отвор, бял дроб за издишване на въздуха, кожа за отделяне на течности и газове.
Твърдите хранителни вещества бързо се преобразуват в живия организъм в течни и газообразни вещества.
Като събира информация (сигнали) от всички клетки, тъкани и органи, от всяка най-малка точка на безчислени резервоари, канали и тръби, мозъкът командва, управлява, регулира, както главният инженер съобщителните пътища. Активността на мозъка се превръща в мисъл, съзидание, вдъхновение, планиране."
По такъв начин можем да си представим своя организъм като удивително сложна, фино устроена система, неразривно свързана с Вселената.
Животът е особена енергия или както я наричат — биоенергия. Всяка енергия може да съществува дотогава, докато съществува източник за нейното подхранване. Кое може да бъде източник за захранване на такава био-енергетична система, каквато е човешкият организъм?
Ето какво пише по този повод Ниши: "Онова, което Системата на Ниши подразбира под думата "хранене" представлява съвкупност от четири съставки, които строят и поддържат човешкия организъм, а именно: храна, вода, светлина, въздух. Тези четири елемента могат да се сравнят с други четири с Главна буква, а именно: Земя, Вода, Огън и Въздух, които древните философи смятали за източник на цялата Вселена. Без хранене няма Живот."
Казано с други думи, животът ни е свързан с общия живот на планетата.
"Смисълът на Космическия живот се състои в това, че всяко живо същество, всяко стебълце, тревичка, всяко растение, всяка амеба е приемник, трансформатор, предавател на безбройните снопчета космическа енергия.
Трябва да бъде преразгледан възгледът за живота, за произхода на живота и съотношението между Слънцето и нашата малка планета. Какво огромно поле за безкористни изследвания! Каква плодотворна съвместна работа може да съществува между биолози, физици и астрономи! Преградите между отделните дисциплини ще изчезнат, ако във всеки отрасъл се остави основното, като се изхвърлят детайлите. Необходимо е да се знаят основните принципи за произхода на Живота" — това са думи на забележителния руски лекар Залманов, удивително точно предал принципите, заложени в Системата за здраве на Ниши.
Тези двама учени никога не са се срещали и не са знаели нищо един за друг, но в търсенето на Истината, стигнали до едни и същи изводи.
Вече знаем, че структурна единица, т.е. това от което се гради нашият организъм е клетката. Последната се състои от молекули, способни да възпроизвеждат себеподобни. Молекулите на живия организъм сортират атоми, съединяват ги в определен ред и всеки миг израстват нови белтъчни молекули. Това е първото свойство на живата материя. Клетката, построена от атоми и молекули, е място, където постъпва и се съхранява енергията.
Клетката диша, храни се, отделя продукти на разпада, размножава се. Всяка изпълнява свои задължения. Всяка извършва обмяна на веществата с извънклетъчните течности, превръщайки продуктите на обмяната в пригодна за усвояване форма, произвежда микровзривове, постоянно отделя квантове енергия. Всяка клетка заедно с други клетки и с течностите на организма снабдява тъканите със специални вещества, например пепсин, адреналин, тирозин и др. Същото е необходимо за постоянно регулиране на взаимодействието и обмяната между кръвта, лимфата и съставните части на извънклетъчната течност.
Всяка клетка е заобиколена от течност, която се намира в постоянно движение. Клетката подбира за себе си от течността храна и кислород, необходими за функционирането й и отделя в течността отработени вещества, образуващи се в процеса на жизнената дейност на организма. Постоянната циркулация на течностите осигурява жизнената дейност на всяка клетка. Между две клетки никога няма контакт, който би спрял това протичане. В случай на прекратяване на циркулацията на течностите настъпва повяхване, отравяне (авто-интоксикация) с отработените вещества, гибел на отделните клетки.
Жизнената енергия се проявява с два едновременно протичащи процеса — съзидание и разрушение. Тези два процеса в съвкупност съставляват обмяната на веществата. В здравия юношески и детски организъм съзидателните процеси преобладават над разрушителните. По време на болест, старост, при неблагоприятни условия доминират разрушителните процеси. По време на сън или нощна почивка всички жизнени функции протичат така, както и по време на бодърстване, само са по-малко активни: сърцето бие, кръвта се движи, белият дроб и кожата дишат, храносмилателните и другите органи работят, всяка клетка и всеки неин елемент изпълняват определена работа.
Човешкият организъм може да се сравни с голяма строителна площадка, на която едновременно върви и строителство и реконструкция. В нея непрекъснато стават колосални изменения — нали ежедневно загиват един процент от кръвните клетки и толкова се появяват отново, т.е. непрекъснато възниква ново поколение клетки.
Това означава, че храненето трябва не само да ни дава "вкусно", "мазно", "сладко", "кисело" и "калорично", но и да строи нашите клетки, нашата кръв, като им носи енергия. Храненето следва да възстановява здравите тъкани, а не да натрупва отпадъци, мазнини и плът в тялото или да служи за свиване на нервите, за възбуждане и стимулиране на жизнените сили. Известно е, че всички стимулиращи средства за здравето са вредни. Те са главната причина за ненужен разход и загуба на жизнена енергия, на жизнени сили.
За какво наистина ни служи храненето?
Светлината, въздухът, водата и всички вещества, чиито елементи са способни да се превърнат в съставни части на нашите клетки, тъкани, органи и течности на организма, а също и всички вещества, които могат да бъдат използвани от клетките на организма за изпълняване на техните функции са храна за човека. Никой не започва да зарежда колата си с пясък и чакъл, а кравата или конят си да храни с шунка. Всеки знае, че машината се движи и на нея й е нужен бензин и при това с отлично качество. За да бъдат кончето или кравичката здрави им е необходима трева или фураж.
Защо човек се отнася с такова лекомислие към своя организъм? Защо никой не иска да си представи какво става с погълнатото късче вътре в тялото: дава ли ни то енергия и жизнени сили или ще лежи там като тежък товар и боклук в клетките на организма, ще премине в кръвта, като се разлага и превръща в източник за неговите болести.
Животът ни зависи от храната. Нашите тегло, ръст, красота, недъзи, ум, нравственост, светоглед, възстановяването и запазването на тъканите ни, нашите жизнени сили, талант, достижения и неуспехи, нашите болести — всичко това е резултат от храненето ни. "Ние сме това, което ядем" — казвал П. Брег.
Английският геронтолог Дж. Глас пише: "Мисля, че за родителите ще бъде полезно да знаят, че "трудният" характер на детето понякога е резултат от неправилно хранене, че правилното хранене подобрява умствените способности, развива паметта у децата и по-такъв начин облекчава процеса на обучение."
За какво трябва да помислим, когато осигуряваме храна на своя организъм?
Основната ни грижа следва да се състои в това, продуктите за хранене да бъдат пресни, чисти, качествени, добре разпределящи се между всички клетки на организма и лесно усвоими от тях.
Втора грижа — нашето хранене трябва не само да натоварва организма, но и да осигурява прочистването му от шлаки, боклук, отпадъци, от всякакви частици, затрудняващи изграждането и обновлението на клетките.
Трета грижа — храненето да формира здрави клетки на мозъка, нервната система, всички жлези с вътрешна секреция, т.е. тези органи от които зависят жизнените процеси и хармоничното развитие на организма.
Четвърта грижа — храненето да носи радост, да лекува, да осигурява и поддържа висок морален дух, прекрасно настроение, тонус, дееспособност и реализация на творческите индивидуални способности на човека.
Всички хранителни вещества, в резултат на най-изтънчени процеси, които непрекъснато се извършват в нашия организъм, се подлагат на взаимни превращения. Затова основа на храненето, според Ниши, трябва да бъде не високо или нискокалорична храна, а балансирането между основните градивни елементи на организма — белтъчини, мазнини и въглехидрати, микроелементи, витамини, влакнини, необходимите ензими и хормони. При това е много важно, "приходът" (или кредит) да е балансиран с "разхода" (т.е. дебит).
Киселинно-алкалното равновесие и значението му за здравето.
Установено е, че здравето зависи от запазването на относително постоянни пропорции на общите течности в междуклетъчните и вътреклетъчните тъкани на организма. Измененията в съотношението им са многобройни, защото в процеса на жизнената дейност на индивида се извършва непрекъснатата им саморегулация. Но ако такива изменения преминат определени граници, се нарушава функцията на обмяна на веществата. Проявява се със симптоми, които не водят задължително до болести и страдания. Обратно, те следва да се разглеждат като стремеж на организма да запази загубения баланс на течностите в него. Процесът на такава регулация е най-ефективно изразен в киселинно-алкалното им равновесие в организма.
Ако алкалната реакция на течностите в организма, не се поддържа постоянно, то ще бъде невъзможно нормалното запазване на живота му. За да се получи това, е необходимо да се регулират основите и киселините, съдържащи се в "общата" течност на организма. В противен случай, в резултат на обменните процеси, се образуват въглена, пикочна, млечна и други киселини, като при това, ежедневно употребяваната от нас храна също съдържа киселини и основи.
Важно е да знаем при какви условия се нарушава киселинно-алкалното равновесие и главно, как да го запазим, тъй като от него зависи нашето здраве.
Известно е, че в някои случаи съдържанието на основи в организма е под нормата, а съдържанието на киселини — над нея. Настъпва ацидоза, т.е. натрупването на отрицателно заредени аниони — киселини, в кръвта и тъканите на нашия организъм. В други случаи организмът е пренаситен с основи. Такова състояние се нарича алкалоза. Тези два термина означават не само физиологични и химични изменения, но и промени в дишането и отделянето на урината. Медиците разглеждат тези изменения като болести. Ала Ниши смята това за погрешно. Според неговото мнение, тези две явления са сродни на кой да е симптом (температура, повръщане, диария, треска и т.н.), те показват началото на работата на лечебните сили на организма, опит да се установи равновесие със собствени сили.
За да не се пречи на действието на лечебните сили на природата, ние сме длъжни да разберем принципите на саморегулирането, което се извършва по време на заболяване. Само тогава ще можем да създадем най-благоприятни условия за организма и това ще бъде истинско лечение!
"Нито един метод за запазване на здравето не може да бъде практическо и рационално средство, докато не се основава на принципа — първо да се разбере причината! И само тогава можем да се намесваме в работата на природата, по-скоро не да се намесваме, а просто да не й пречим, и да й помагаме според силата на нашите възможности" — ето на какво е построена Системата за здраве на Ниши.
В случай че излишното количество киселини в организма води продължително време до намаляване на концентрацията на водородни йони (по-ниско от 7,32), се появяват типични болести — диабет, бъбречни заболявания, гастроентерит и т.н. В същото време, ако в организма продължително време е повишено съдържанието на основи, концентрацията на водородните йони се повишава до 7,747 и възникват такива болести като стеснение на стомаха, вцепеняване (тетанус) и т.н.
При обикновените видове спорт физическото укрепване е насочено преди всичко към укрепване на мускулите. Тъй като най-често всички методи на физическа тренировка поддържат киселинността, а дълбокото дишане и лечението чрез медитация насищат кръвта и другите течности на организма с основи, и в двата случая здравето не се нарушава, ако бъде запазено киселинно-алкалното равновесие. Но когато възникне движение към киселинност, в организма моментално се извършва саморегулиране за сметка на резервните основи. Този процес се проявява под форма на температура, кома, вцепеняване, кръвохрачене, диария, задух, респективно заболяването хематурия (поява на урина в кръвта) и т.н. И всичко се получава, за да се възстанови киселинно-алкалното равновесие със силите на организма. Такъв процес се нарича компенсиращ, т.е. уравновесяващ, попълващ.
Компенсаторните процеси са се разглеждали по-рано като болест. Но новият възглед за здравето свидетелства за това, че компенсаторният процес не е нищо друго, освен физиологична самозащита, насочена за отстраняване на общото отравяне на организма от продуктите, образуващи се в самия организъм (автоинтоксикация). Следователно, вместо лекарства, намаляващи температурата, вместо лекарства, които уж лекуват болестите, а в действителност пречат на действието на лечебните сили на природата, трябва да се предостави на организма възможността сам да се бори с недъга. Ще рече: високата температура следва да се развива по свой път, доколкото разбира се позволява физическото състояние на болния. Необходимо е да се вземат всички предпазни мерки против разни усложнения (например да се разтрива тялото на болния с кърпа, напоена с оцет).
Само че мнозина се страхуват от високата температура, смятайки че огромната разрушителна мощ на белите кръвни клетки може да победи червените кръвни клетки. "Не се безпокойте, ако киселинността и нивото на общата течност в организма са в нормални съотношения — пише Ниши. — Затова запазването на киселинно-алкалното равновесие е най-верният път към правилното лечение."
Това означава, че за поддържане на живота е необходимо хармонично състояние на организма, което може да се постигне с изпълняването два пъти дневно на шестте правила на здравето, особено упражненията за гърба и корема, които препоръчва Системата за здраве.
Кое създава пълноценната кръв?
Въздухът, светлината, храната и водата се превръщат в организма в течно и газообразно състояние и му дават топлина и енергия. За изгарянето (окислението), както и за другите химични превръщания на хранителните продукти, помагат преди всичко въздухът и светлината. Ето първото условие за храненето на клетките. Всички знаят как изглежда растение, на което не достига светлина и въздух. Водата е също толкова необходима. Тя улеснява добрата работа на организма, прочистването му, снабдяването му с храна, самата се явява част от храненето.
Без енергията на светлината, водата и въздуха животът на Земята не би могъл да възникне, но без въздух и светлина, животът не би продължил и една минута.
Значението на въздуха и светлината
Съгласно представите на съвременната медицинска наука, употребените от нас продукти, отначало се преобразуват в гликоза, после в оцетна киселина, сетне в мравчена киселина и накрая в условията на присъствие на кислород — във въглероден двуокис и вода, т.е. всичко е много просто: човек яде, неговият организъм усвоява онова, което му е нужно, а което не е, се превръща в газ и вода. Газът трябва да излети през кожата и чрез дишането, а водата ще излезе с урината и потта. Разсъждавало се е по този начин до момента, в който Ниши не си задал въпроса: "А какво става в организма с храната, която попада у нас без присъствието на кислород?"
Съвременният човек живее в условията на постоянен недостиг на кислород: ние носим дрехи, значи функцията на кожата ни е нарушена, живеем и работим в помещения, където въздухът е лош, има лоша светлина, а излизайки по улиците на града, дишаме повече изгорели газове, отколкото кислород. Освен това, органите, които са заболели, не са в състояние да натрупват в клетките си въздух.
Храната наистина се превръща в гликоза, сетне в оцетна киселина и накрая в мравчена киселина, но то става по-късно, ако няма кислород или той не е достатъчен. Тогава продуктите, образувани от храната не се превръщат във въглероден двуокис и вода, не се изхвърлят така лесно от организма, както е замислено от природата: превръщат се в оксалова киселина. Ако тази киселина е получена като резултат от преобразуването на обработен продукт, щом попадне в кръвта, тя моментално се съединява със свободния калций и образува неразтворима и неотделима от организма сол на оксаловата киселина. Тази сол е истински мошеник, тя бавно, постепенно и необратимо се натрупва в клетките ни — мускулни, нервни, костни, съдови, предизвиква образуването на камъни, ставен ревматизъм, импотентност, склероза, артроза, артрити. Практически е основа за всяко заболяване. Оксаловата киселина, образувана от суров естествен растителен продукт, не се съединява със свободния калций в кръвта и не образува неразтворима сол — нещо повече, тя разтваря тази сол, която е образувана от сварените продукти.
И така, оксаловата киселина от естествения суров продукт е единствената лечебна сила срещу образуването на соли, камъни, артрози, артрити и други болести.
Ето защо човек трябва да се храни основно с неварена естествена сурова храна — пресни зеленчуци, плодове, семена, листа, ядливи корени на храсти и дървета, плодове от храсти, ядки. Всички те са основни източници на енергия, светлина, въздух, вода, витамини, микроелементи, ензими, влакнини, а също и органични киселини, в това число и оксалова киселина, толкова необходими за нашия организъм.
Светлината и въздухът са главните енергоносители.
Човек се е появил на Земята в период, когато навсякъде по планетата е било топло. Не се нуждаел от дрехи. Ледниковият период го принудил да се защищава от студа. Той си измислил дрехи, но започнал да боледува, тъй като досегът с въздуха и светлината бил спрян от изкуствени покривки.
За да се избегне натрупването на въглероден окис в организма, Системата за здраве на Ниши препоръчва всекидневно (не по-малко от два пъти на ден) въздушно контрастни разсъбличания (ту да се облича топла дреха, ту да се излага голото тяло на открито за 12-15 минути). Това усилва кожното дишане, отделя от повърхността на тялото пикочната киселина и други разпадни продукти, организмът започва да всмуква кислород, който разрушава въглеродния окис. Така човек сам си повишава имунитета, става по-малко предразположен към простуда и други заболявания, в т.ч. и рак. За техниката на контрастното разсъбличане и обличане ще говорим подробно по-нататък, а засега следете кожата ви да се проветрява колкото е възможно повече, "да диша", да получава достатъчно кислород. Храненето с растителни продукти, в чиито клетки е натрупана слънчева светлина, въздух и вода, ще повлияе благоприятно върху състоянието на организма ви.
Водата е живот
Чудото на живота се заражда изведнъж в тялото на майката и плодът започва своето развитие, като плува във вода, с която е изпълнена плацентата. След време, детето се изтласква с водата в света на светлината и първото нещо, което му е необходимо на този свят е майчиното мляко.
Бащата на гръцката философия Хераклит е казал: "Водата е източник на всичко във Вселената". Както е известно от Библията, Иисус Христос придобил дух и сила след къпане в река Йордан, а Буда бил осеняван, когато наблюдавал блестящите капчици роса по зелените листа.
Водата представлява 70% от общото тегло на човека. От различните отделени от организма количества отпадни продукти, голяма част е водата.
В организма, водата се разпределя по следния начин: 50% се съдържат в мускулите, 13% — в костите, 7% — в кръвта и други органи.
Каква е физиологичната роля на водата в човешкото тяло? Как тя участва в жизнените процеси? Как регулира функцията на организма при взаимодействието му с обкръжаващата го среда, при непрекъснато приспособяване към постоянно променящите се условия на тази среда?
Водата се изразява с простата формула Н2О. Но в действителност тя не е такова просто вещество. Съединенията на кислорода и водорода във водата са многообразни и сложни: например съединението НОН — (хидрол) "суха вода" или пара, НОН2 — (дихидрол) "природна вода", НОН3 — лед или "твърда вода" (трихидрол).
Особено внимание заслужава природната вода, която заедно с кислорода, включва в себе си различни полезни органични вещества и определени количества радиоактивно излъчване. Нещо повече, благодарение на уникалния химичен състав, природната вода предизвиква особени реакции в организма. Затова съхраняването на природната вода е наша първостепенна задача.
Но преди да използваме природната вода за пиене е необходимо да определим състава й. Водата, съдържаща голямо количество варовик се нарича "твърда", а тази, която съдържа малко количество — "мека". Ако не разполагате с проверен извор и се съмнявате в доброто качество на водопроводната или изворна вода, трябва да я преварите, да я изстудите и да залеете с нея кисели горски плодове (от клюква, червена боровинка, ракитник, обелки или сърцевина на ябълки и др.). След като постоят известно време във водата, тя може да се пие.
Много полезни са и запарките от листа на малина, шипка, касис, райска ябълка. Обикновената преварена вода е мъртва, в нея няма ензими, а минералните микроелементи са видоизменени. Затова се препоръчва закупуването на специални филтри за пречистване на водата. Ако не разполагате с филтър може да добавите на 1 чаша непреварена вода малко йод, ябълков оцет или мед. Нито един микроорганизъм не може да живее в кисела среда.
В райони, където почвата е богата на магнезий и хората пият вода, съдържаща магнезий, консумират плодове и зеленчуци, растящи на тази почва, болните от рак са удивително малко. Магнезият предпазва от рак и го лекува. Той оказва благоприятно влияние и върху нервната, мускулната, ендокринната, съдовата и другите системи на организма. Затова Ниши смята, че е необходимо водата допълнително да се обогатява с магнезиеви соли. За свойствата на магнезия ще говорим по-подробно в раздела "Лечение и профилактика на рака", а също и в "Приложения".
Влияние на водата върху обмяната на веществата
В организма постоянно се извършва обмяна на веществата. При това водата се разпада на съставните си елементи: от белия дроб тя излиза издишвана под форма на пара (600 г в денонощие), отделя се като пот от почти 3 милиона пори, разположени по повърхността на тялото (600 г), излиза с урината (1300-1500 г) и през правото черво (1100 г).
Средната денонощна норма на отделяната вода е около 3600 грама. Безспорно, във всеки човек въпросното количество е индивидуално, затова за осигуряването на нормална обмяна на веществата, всеки е длъжен да приема толкова течности (или храна под форма на течност), колкото отделя от организма. Този, който не пие вода, позволява на отпадните продукти да се натрупват в клетките и съдовете и ускорява развитието на различни болести у себе си.
Водата е също така и важен фактор, регулиращ температурата на тялото в съответствие с температурата на околната среда. Тя играе активна роля в обмяната на мазнините, изхвърляйки ги чрез потта, като поддържа по такъв начин постоянство в обмяната на веществата. Водата, изпита в достатъчно количество, помага за намаляване броя на бактериите в червата. В резултат на обмяната в организма се образуват определени количества вредни вещества. Ако няма достатъчно вода, храносмилателната система ги поглъща, получава се свиване на кръвоносните съдове и повишаване на кръвното налягане. Това не е болест, както обикновено се смята, а действие на лечебните сили на природата и вместо лекарства следва да се пие вода.
Трябва разумно да се пие
Препоръчва се да се пие вода сутрин, след ставане от леглото. Отначало поизплакнете гърлото (най-добре е да добавите малко ябълков оцет), след това изчистете езика от белия налеп (с края на чаена лъжичка) с вода, изплакнете хубаво зъбите и накрая изпийте чаша избистрена прясна вода. Количеството на водата зависи от състоянието на човека. Този, който е предразположен към съдови или чернодробни заболявания, е по-добре да не изпива цялата вода наведнъж, а — по малко. Ако човек със здраво телосложение привикне да пие много вода (до 2-3 литра на ден), той може да изпива сутрин толкова, колкото му се иска.
Когато някой страда от чести естествени позиви нощем, пиейки вода непосредствено преди лягане, рискува да получи заболяване на черния дроб и бъбреците. Лечението в такива случаи е въздушни бани и контрастни къпания, за които ще говорим по-нататък.
Много е полезно да се пие вода веднага след гореща вана или баня, тъй като това помага организмът да се освободи от отпадъците. В същото време Ниши смята, че преди гореща вана може да пие вода само този, който се е научил да използва твърдо равно легло (в крайна сметка в продължение на 20 минути два пъти дневно), а този, който спи на меко легло — не по-рано от един час до приемането на ваната.
Вредно ли е да се пие вода по време на ядене? Да! Много! Трябва да се избягва също така и по време на разходка, при бягане или маратон. Водата може да повреди стените на стомаха. Да се пие вода, към която е добавена сол, може само преди закуска. Но солта вреди на бъбреците, особено ако се пие следобеда.
Някои хора пият вода в по-голямо количество, отколкото им е необходимо. Обикновено те страдат от заболяване на задстомашната жлеза и липса на инсулин в организма.
Двата водораздела в нашия организъм
А. Залманов разказва в своята книга "Чудото на Живота": в организма на човека, водата се намира, както извън клетките, така и в тях. Междуклетьчната вода (водата на кръвната плазма и лимфата) съставлява 15-20% от общото тегло, а вътреклетъчната — 50% от общото тегло. Тези две големи водохранилища са разделени с клетъчни мембрани, посредством които се извършва не само физико-химично, но и биологично превръщане.
Извънклетъчната течност съдържа натриев хлорид и определени количества белтъчни молекули, които не бива да се пренебрегват. Във вътреклетъчната течност има много малко натриев хлорид и относително голямо количество калий. Еритроцитите са богати на хлор и калий. В организма на човека има по-голямо количество калий и сравнително малко натрий.
Извънклетъчната течност се състои от циркулираща кръв, лимфа, чревни сокове, гръбначно-мозъчна течност, течна среда на окото, ставна и околоставна течност.
Лимфата представлява циркулираща форма на извънклетъчна течност. Ускоряването на лимфния ток повишава интензивността и динамиката на обменните процеси, а забавянето и застоят на лимфната течност заглушава (притьпява) живота на клетките и тъканите. Междуклетьчната течност съдържа неголям процент белтъчни молекули, който значително се увеличава при бъбречни заболявания, особено в случай на липоиден нефрит.
Извънклетъчната течност е сходна по химичен състав с морската вода, а вътреклетъчната запазва своя химична индивидуалност, като поема калия и не включва натрия и хлора.
Забавянето на кръвната циркулация зависи не само от съкращаването на сърцето, но и от намаляване потока между капилярите и извънклетъчната течност. За да се ускори движението на кръвта и малко да се укрепи сърдечният мускул, следва да се възстанови с помощта на капиляротерапия потокът на течността между капилярите и междуклетъчните пространства. Затова ще ни помогнат упражненията, препоръчани в шестте правила за здраве. Без да искам си спомням хвалебствената ода за водата, произнесена от Антоан дьо Сент Егзюпери: "Вода! Ти нямаш нито вкус, нито цвят, нито мирис. Невъзможно е да бъдеш описана. Наслаждават ти се, без да знаят какво представляваш. Не може да се каже, че си необходима за живота, ти си самият живот."
Лабораторията вътре в нас
За да си представим удивителната работа на огромната биохимична лаборатория на тялото ни, трябва преди всичко да се запознаем с тези органи, които участват в създаването на кръвта, носеща ни жизнена енергия.
Зъбите. Природата не търпи излишество и безполезни неща. Колко хора са се замисляли над това, за какво са ни дадени зъбите? Вероятно не само за красота, но и за да можем лесно да отхапваме, разкъсваме и раздробяваме храната. Само тогава на нея ще могат да въздействат слюнката и стомашният сок, след което ще приеме течна форма и хранителните й елементи ще се превърнат в кръв.
Вие, разбира се, знаете, че имаме 6 слюнчени жлези: четири под езика, от двете му страни и под челюстите, две в бузите, пред ушите, по една на всяка страна.
Езикът. А защо е нужен езикът? Може би само за мърморене, клетви и оплаквания? Не разбира се, той също играе своята неповторима роля.
Когато храната току-що е попаднала в устата, зъбите започват да работят като месомелачка. Езикът, оценявайки качествата й, бързо "телеграфира" в мозъка: "Постъпи студено или топло, прясно или не прясно, с такъв мирис, вкус и т.н." Като получава информацията и я оценява, мозъкът дава заповед на слюнчените жлези: "Пригответе ферменти за разграждане на сладко, солено, кисело!", на стомаха и червата: "Пригответе сок с такава и такава концентрация за смилане на това и това!", на жлезите с вътрешна секреция: "Пригответе секрети за разтваряне, усвояване и отстраняване на еди какво си", на черния дроб: "Да се отдели толкова жлъчка!", на задстомашната жлеза: "Да се предостави такова количество панкреатичен сок", на бъбреците, съдовете и белия дроб и започва дейността на целия организъм. Слюнката веднага изтича през многобройни пори в устната кухина и се смесвах храната.
Ако зъбите работят добре и храната се сдъвква нормално, слюнката ще проникне по-добре в нея, а направеното ще се отрази на по-нататъшния процес: добре овлажнената храна се преглъща по-лесно. Но това не е главната функция на слюнката. Най-важното е: химичното й действие, което се състои в бързото превръщане на всички вещества от скорбяла в захар. Такива вещества има много и в хляба и в кашата, но те са и във всеки продукт: плодове, зеленчуци, месо, риба. Превръщането на скорбелните вещества на твърдата храна в захар е първата стъпка в процеса на храносмилането.
Ако погълнатата храна е недостатъчно сдъвкана, процесът на смилане се нарушава и започва конфликт между природата и организма. Но Природата има добра "памет", тя винаги ще намери начин да застави своите длъжници да си платят.
Стомах. Нашият стомах е своеобразна торба с вместимост от порядъка на 5 чаши, а понякога и повече. Храната постъпва от гълтача в стомаха, в лявата му страна непосредствено под сърцето, а го напуска от дясната страна, влизайки в тънките черва през неголямо отвърстие — пилор — своеобразен клапан, който е направен така остроумно, че позволява на храната само да излезе от стомаха, не и да се върне от червата обратно.
Стомахът е главната химическа лаборатория на организма. Вътрешната му стена" е покрита с тънка слузеста обвивка, изпъстрена с най-дребните жлезички, които се отварят в стомаха. Около тях е пръсната мрежа от най-малките кръвоносни съдове, с изключително тънки стени. Жлезите, разположени в стените на стомаха, изработват и отделят удивителна течност — стомашен сок. Тази силно Действаща течност разтваря азотистите (т.е. белтъчните)? Части на храната. Тя действа също и на захарта и на глюкозата. В стомашния сок се съдържа химичен продукт, наречен пепсин. Той играе главна роля при преработката на храната. В здрав човек за денонощие се изработват около 4,5 литра стомашен сок. Смесвайки се с хранителната маса, под негово действие тя се размесва като в миксер. Процесът продължава дотогава, докато стомашният сок не се просмуче до всяка частичка на хранителната маса.
В случай че стомахът привикне на добре подготвена за храносмилане, добре сдъвкана и достатъчно пропита със слюнка храна, той работи идеално, като машина. Но ако, както става често, храната е сдъвкана едва наполовина или ако притежателят на този стомах е лакомник, пълнещ го докрай, работата му се нарушава. Вместо преработка на храната, започва процес на ферментиране и стомашното съдържимо се превръща в гниеща, разлагаща се маса.
Ако можеха такива хора, равнодушни към здравето си, да си представят в каква клоака се превръща стомахът им! Гнилостният процес на ферментация, възникнал като следствие на привикване към ненормално хранене, често хронифицира и се проявява със симптоми като лошо храносмилане или диспепсия.
Гнилостните ферменти остават в стомаха дълго време след приемането на храната, когато в него постъпват нови порции храна, те се смесват с остатъците от предходната, процесът на ферментация продължава и стомахът наистина се превръща в нещо, което напомня отходна яма. В такива условия той не е в състояние да използва правилно възможностите си, повърхността му става вяла, отпусната, изтънява, жлезите се запушват. При това наполовина преработената храна постъпва в тънките черва заедно с киселини, образуващи се при развалата и гниенето, в резултат на което се нарушава храносмилането в целия организъм и той се подлага на отравяне.
Тънките черва са тръбообразен канал, криволичещ, усукан, за да заеме, колкото е възможно по-малко място. Всмукващата им повърхност съставлява 4-5 квадратни метра. Тяхната вътрешна стена е обвита с кадифена кожица (лигавица), голяма част от която е покрита с напречни гънки, извършващи постоянни вибрационни движения, премествайки храната ту напред, ту назад. При това, от хранителната маса се отделят хранителни вещества и става тяхното резорбиране. Пухкавостта на лигавицата се дължи на безкрайно множество от микроскопични възвишения — "чревни реснички".
Хранителната маса, изцяло смляна и наситена със стомашен сок, едва попаднала в тънките черва, се среща с течността, наречена жлъчен сок (жлъчка), която също се смесва с нея.
Черен дроб. Жлъчката се изработва в черния дроб. Тя се намира в готово състояние в специално плътна торбичка — жлъчен мехур. За насищане на храната, постъпваща в червата, са необходими около 2,5 чаши жлъчка на ден. Нейната задача е, съвместно с панкреатичния сок да подготви за усвояване мазните части на храната, а също и да предотврати разлагането и гниенето на храната, при нейното придвижване през тънките черва, да неутрализира действието на стомашния сок, който вече е изпълнил ролята си.
За едно денонощие черният дроб изработва до 1,5 литра жлъчка. Една част от нея се насочва към червата, за да превърне мазнините, намиращи се в храната, в лесно усвоими продукти — млечен сок или емулсия от мазнини, а другата част на жлъчката се отправя към жлъчния мехур, където остава "до поискване".
Под действието на жлъчния сок, мазнините се разпадат и в резултат на редица химични превращения, започват своето пътешествие в кръвта, където отново се разпадат на по-прости вещества, за да бъдат усвоени от клетките и тъканите. Отработените продукти от обмяната на мазнините излизат от организма като вода и въглена киселина. Всички тези чудесни преобразувания стават в минерализирания поток на междуклетъчната течност.
А тази част, която е отишла в жлъчния мехур, губи водата си и става по-концентрирана. Ако тя стане много концентрирана, се образуват кристалчета (камъни), фиксиращи много често калциеви соли. Така можем да си представим взаимната зависимост между образуването на камъни и движението на извънклетъчната течност в нашия организъм. Затова при лечението на холецистит (възпаление на жлъчния мехур) не трябва да се надяваме само на употребата на лекарства или единствено на диета. Нито с едното, нито с другото е възможно да се постигне излекуване или да се предотврати холециститьт и образуването на камъни. Нужен е друг начин на живот — този, който предлага Системата за здраве на Ниши: 6-те правила на здравето, храненето с естествени, натурални продукти, водните процедури и въздушните бани, но главно — постът и пиенето на вода.
Черният дроб работи денонощно. Той дезинфектира, неутрализира, извежда токсините на умората, натрупали се през деня. Ако не бе така, ние никога нямаше да познаваме животворния сън, бодростта след пробуждане, щяхме да се събуждаме сутрин още по-уморени от момента на засипването.
Черният дроб ни осигурява енергия. Студените крака и ръце по принцип говорят за запушване на лимфните протоци на черния дроб. Затова е много полезно да спим на твърдо и равно легло, да постим за кратко време (до 24 часа с предварително очистване на червата), да се храним с "живи" плодове и зеленчуци, да ограничаваме употребата на мазнини и да следим за постъпване на достатъчно количество витамин С в организма.
Лимфата на черния дроб съдържа повече белтъчни молекули, отколкото тази на другите органи. Така нареченото цирозно възпаление може да бъде провокирано от запушване на лимфния проток в черния дроб. Запушването на лимфните пътища в капсулата на черния дроб, провокира болезнени изменения, които спират движението на течностите а коремната кухина. Асцитьт, натрупването на газове в дебелото черво, изместването на черния дроб в гръдната клетка водят до притискане на долната куха вена и свиване на лимфните пътища в коремната кухина, в резултат на което намалява лимфният поток в черния дроб.
И така, смилането е завършено. Започва процесът на поглъщане.
Поглъщането на хранителни вещества е процес, в хода на който пепсинът, млечният сок, гликозата се всмукват в кръвоносните и млечните съдове. Най-бързо се всмукват водата и течностите, отделени при храната от храносмилането на стомаха. Те се пренасят през кръвта на вратната (порталната) вена в черния дроб, където кръвта се подлага на строг анализ, след което се отправя към сърцето — в дясното предсърдие.
След като пептоните и гликозата бъдат насочени в черния дроб, млечният сок на свой ред се всмуква през млечните съдове и попада в гръдния проток, откъдето постепенно прониква в кръвта. Черният дроб, както вече знаем, изработва жлъчка, която постъпва в тънките черва. Освен това в черния дроб се съхранява вещество, наречено гликоген. То се образува в него от хранителни сокове, които постъпват през вратната вена. Постепенно, ако има прекъсване на храносмилането, гликогенът се превръща в гликоза — вещество, подобно на гроздовата захар.
Задстомашната жлеза (панкреасът) изработва панкреатичен сок, който постъпва в тънките черва, където въздейства главно на мазните вещества в храната.
Бъбреци. По-нататък в действие влизат бъбреците. Двата бъбрека са разположени в поясната област зад червата. По форма напомнят бобени зърна. Те очистват кръвта, отделяйки от нея отровни вещества, пикочна киселина и други отпадни продукти. Течността, изработвана от бъбреците, се спуска по два канала (уретери) в специален мехур — пикочен. Той се намира в тазовата кухина и служи като резервоар за събиране на урината — течност изхвърляна от организма.
А как кръвта извършва своята работа? Тя тече по артериите към всяка клетка, за да изгражда нови клетки, да извършва поправка на старите и ги подновява, т.е. да възстановява и лекува болните тъкани. Сетне по венозните съдове кръвта отнася със себе си остатъците от разрушени клетки и други отработени материали, за да бъдат изхвърлени от организма.
Движението на кръвта от сърцето и обратно се нарича кръвообращение.
Достигнали сърцето, хранителните частици, възприети и усвоени от кръвта се разпространяват навсякъде, започвайки пътешествието си по артериите.
Всеки човек може да има достатъчно количество кръв от най-добро качество. Появата на болести на кръвта у нас може да се обясни с глупавото привикване към нездравословен апетит и неподходяща храна.
Кръвта е самият живот. Затова вие или сте си приятел, лечител, съзидател на своето здраве и здравето на потомството си, или сте враг на самия себе си, унищожител на своя живот.
А какво става с венозната, отровена с нечисти вещества кръв, която носи продукти от разграждането по обратния път от всички клетки на тялото и е препълнена с нечистотии и отпадъци?
Кръвта, излизаща от сърцето в артериите, има яркочервен цвят и притежава живителни свойства. Когато се връща към сърцето по вените, тя придобива син цвят и лишена от хранителни вещества е натоварена с различни отпадъци на организма. От сърцето се устремява към клетките като прозрачен горски поток, а се връща обратно подобно на канална вода. Тази мръсна струя влиза в сърцето от дясната страна, през дясното предсърдие. Когато дясното предсърдие се напълни, то автоматично се свива и заставя кръвния поток да се влее в дясното стомахче на сърцето, което на свой ред се съкращава и изпраща кръвта в белия дроб, където тя се разпределя между милиони най-тънки кръвоносни съдове и достига до въздушните клетки на белия дроб.
Лимфа. Вие вече знаете,че освен кръвта, в организма циркулира и друга течност — лимфа, която по състав много напомня кръвта. Лимфата съдържа в себе си някои съставни части на кръвта, просмукали се през стените на кръвоносните съдове. В нея се намира и част от онзи "негоден" материал, който очистен по-късно и преобразуван от лимфната система, отново постъпва в кръвта и започва да извършва "работа". Както виждате, нашият организъм е устроен много рационално. Той не изхвърля нищо, неизползвано докрай.
Лимфата циркулира по тънки венообразни канали, които са до такава степен малки, че не могат да се видят с просто око. Тези канали се вливат в големи вени и там лимфата се смесва с кръвта,като се връща към сърцето.
Когато млечният сок излезе от тънките черва, той се смесва не с кръвта, а с лимфата, която постъпва от долните части на тялото и по такъв начин попада чрез лимфата в кръвта, като в същото време други продукти от преобразуваната храна (например пептон и гликоза), преминават през вратната вена и черния дроб.
И така, всички хранителни вещества се движат по различни пътища, но се срещат в кръвта, която циркулира, без да спре из целия организъм.
Белият дроб. Мръсният поток на кръвта се разпределя сред милиони микроскопични клетки на белия дроб. Само да въздъхне човек и приток свеж въздух, обогатен с кислород, идва в съприкосновение със замърсената кръв през стените на капилярите, тези стени са достатъчно здрави, за да удържат в границите си кръвта и заедно с това толкова тънки, че пропускат през себе си кислорода.
Когато кислородът идва в съприкосновение с кръвта, настъпва процес на изгаряне. Кръвта поема в себе си кислород и се освобождава от въглена киселина, образуваща се от гниещия материал, който кръвта е събрала от всички части на тялото и е отправила по венозната система към белия дроб, очистената и обогатена с кислород кръв се отправя обратно към сърцето и става отново чиста, червена и богата на животворни сили. Като достигне до лявото предсърдие, тя постъпва в лявото стомахче и оттам отново се разпространява по артериите, носейки със себе си живот да всички части на организма.
При положение че чистият въздух постъпва в белия дроб в недостатъчно количество, замърсените потоци отровена кръв няма да могат да бъдат очистени, а това значи, че не само тялото е лишено от кислород, но и подлежащите на унищожение вредни материали отново се връщат в артериите и започват да отравят целия организъм, което води след себе си болести както и неговата гибел. Ако човек диша не много чист въздух, то и тялото му ще получи недостатъчно хранене, непълно изхвърляне на отпадъците и — като последица — спадане на жизнения тонус. Вън от другото, който диша нечист въздух, получава синкав оттенък. Често такива хора са отпаднали и анемични.
Влизайки в съприкосновение с кръвта, кислородът се съединява с хемоглобина й и сетне постъпва във всяка клетка на нашето тяло. Даже храносмилането зависи от това, в каква степен храната е наситена с кислород.
От всичко казано е ясно, че в белия дроб трябва да постъпва голям запас кислород, защото слабият бял дроб и лошото храносмилане почти винаги са неразделни. За да се разбере значението на този факт, никога не бива да се забравя, че тялото се храни от разградената храна, а не от изядената и че недостатъчното усвояване винаги предизвиква малокръвие, а следователно и предпоставки към сериозни заболявания.
Белият дроб, както и всички органи на тялото ни, също зависи от източниците на хранене, т.е."светлина, въздух, вода, храна. Ако при отслабено дишане се получава непълно усвояване, той също отслабва и става още по-малко приспособим при изпълнение на дейността си, което естествено се отразява на функциите на организма.
Изгарянето на негодни материали предизвиква топлина в организма. Хората, които дишат правилно не страдат от простуда, винаги имат достатъчно количество кръв, която им дава възможност да понасят, без да се уврежда здравето им, промените на външната температура. Нещо повече: самият акт на дишането принуждава човека да упражнява вътрешните си органи и мускулите. Въпросното обстоятелство се отчита в Системата за здраве на Ниши, йога, аюрведа и много други оздравителни системи.
При недостатъчно дълбоко дишане, в действие се включват само част от клетките на белия дроб, голяма част от белодробната тъкан не работи, а всичко, което не работи — изсъхва, повяхва, отмира. Недостатъчната работа на белодробните клетки означава незадоволително кислородно хранене.
Ако започнете да изпълнявате 6-те правила на здравето, ще се убедите, че още в първото правило — да се спи на твърдо легло, е заложена грижа за кожата, нервната система, черния дроб, мозъка, сърцето, състоянието на капилярите — пътят, по който се доставят продуктите на храненето до клетките на организма. Изпълняването два пъти на ден на упражненията "Златна рибка", "За капилярите”, "Допиране на ходила и длани", "За гърба и корема" е свързано с дишането на клетъчно ниво. Тези правила на здравето имат за цел не само да установят равновесие в работата на всички системи на организма, не само нормалното функциониране на органите, но и осигуряване на пълноценно хранене, създаване на здрави клетки, способни да устоят на всякакви болести.
Надявам се, че прочитайки този раздел, читателят ще види как в микроскопичното пространство, в недрата на всяка наша клетка, с главозамайваща бързина в течение на целия ни живот се зараждат, протичат и завършват безброй реакции, представляващи огромното чудо, което ние наричаме живот.
Нашата храна
Според законите на природата в живия организъм, както и във всяка енергетична система, се извършва постоянен обмен на енергия: някаква енергия постъпва, друга се отделя.
Храната е въвежданата енергия (както и светлината, въздухът и водата), а жизнените прояви (топлина, дишане, движение, мислене, отделяне във вид на въглена киселина, урина, фекалии, пот и т.н.) е отделяната енергия. За да бъдете здрави, необходимо е да съществува баланс между въвежданата (храната) и извежданата (жизнените прояви) енергия.
Но калориите нямат никакво отношение към здравето. Лесно ще се убедите, когато погледнете хората, употребяващи мазна, месна, "престижна" храна. Ако хранителните продукти се смятат за акумулатори, т.е. натрупващи жизнена енергия, то на въпроса къде се намира първоизточникът на енергията на хранителните продукти, може да се отговори така: в Слънцето! Значи, с нашата храна ние можем да получим "слънчева енергия".
Известно e, че процесът на образуване на материята е свързан с поглъщане на слънчевата енергия от растителните клетки,в които се съдържа зеленото вещество на листата — хлорофил. С други думи, "пружината за управление на часовете на живота, действа само в растителното царство".
Суровата храна
Лечебните сили на суровата храна са известни отдавна. Тя съдържа в себе си ензими (ферменти), акумулирали слънчевата енергия, и е най-добрият доставчик на човека. Заедно с растенията ние усвояваме слънчева енергия. Без слънчева енергия няма живот, няма здраве.
Тя съдържа всички витамини в необходимото съчетание. Без тях няма здраве, но без сурови храни, пресни плодове и зеленчуци — няма витамини.
Суровата храна съдържа всички минерални елементи, необходими за човека в естествен вид. Без микроелементи също не е възможен никакъв живот.
Тя постоянно имунизира организма срещу вредни бактерии. Само силният, чист и здрав организъм може да устои на инфекциозните заболявания.
Суровата храна съдържа повече алкални съставки, отколкото кисели, което е важно за поносимостта, здравето и борбата с различните заболявания.
Тя съвместява в себе си здравия вкус и апетит.
Тя е твърда и затова изисква добро сдъвкване и достатъчно добра обработка от слюнката, което усилва и подобрява слюнченото смилане, укрепва дъвкателния апарат и зъбите.
Суровата храна не предизвиква излишна жажда в организма.
Тя е евтина: за нея не са нужни топлина, големи количества мазнини и други продукти. Засища по-бързо, по-добре и по-икономично.
Не съдържа такива вредни за здравето примеси като оцветители, киселини, метални соли и т.н.
Естествената храна притежава и лечебни свойства.
Консумацията на сурови продукти е най-доброто средство против вялостта на червата. Суровата храна се използва с успех при сърдечни и бъбречни болести, затлъстяване, подагра, ревматизъм, атеросклероза, кожни болести, тъй като е бедна на соли и белтъчини.
В Евангелието на Йоан е казано: "Яжте всичко това, което е поставено на Божията маса: плодове от дърветата, зърна, полезни треви, млякото на животните, меда на пчелите. Останалата храна е дело на Сатана. Тя води до грях, болести и смърт".
И така, всичко говори за едно — изборът на храната трябва да се определя от способността й да създава в организма биоенергия или жизнени сили. Вече знаем, че ако в организма кислородът е малко (а той винаги е малко в живота на цивилизования човек), се образува оксалова киселина, чието натрупване води до болести.
Трябва да се помни и това, че хранителните елементи, съдържащи се в храната, лесно се разрушават от изкуствените начини на приготвяне. Силно затоплената (над 39 градуса) храна, губи до 50%, а понякога и до 75% от сложните си съединения, ензимите, натрупващи слънчева енергия, въздуха и водата. А за да покрие загубата на хранителни елементи, тялото неизбежно ще иска повече храна. В крайна сметка се получава навик за преяждане. И този навик е една от главните причини за стомашните, бъбречните, сърдечните, съдовите и други заболявания.
В днешно време човек яде вероятно повече месо, отколкото в който и да е друг исторически период. Цивилизацията се основава на вегетарианството, селското стопанство и градинарството. Племена, чиито живот е зависил от скотовъдството и лова не са оцелели. Растителната храна е необходима на всички! Известно е например, че ескимосите употребяват в храната не само обикновен кисел трън, великденче, но и еленов мъх.
Хиляди и хиляди болни, преминали от смесена към вегетарианска диета съхранили по този начин живота си.
Лекарите забелязали, че жените вегетарианки раждат много лесно и почти безболезнено деца, а след раждането се възстановявали далеч по-бързо от жените, които употребяват смесена храна. Тревопасните животни имат много по-голяма способност за синтез на вещества и защита от микроорганизми, отколкото хищните.
Растителните вещества дават на човек белтъчини и въглехидрати с по-високо качество, отколкото животинската храна. Известно е, че при народите, хранещи се с плодове и ядки, раните заздравяват значително по-бързо, отколкото при месоядните европейци. Вегетарианците живеят по-дълго, отколкото консумиращите месо. Даже възникването на рака може да се свърже с чувствителността на организма към чужди белтъчини: смята се, че страшното заболяване се появява след белтъчно отравяне.
Ролята на белтъчините в организма
Според старите виждания белтъчината била мярка за хранителната ценност на продукта. Досега все още битува мнението, че за едно денонощие на човек са му необходими 120 г белтъчини, 50 г мазнини и 500 г въглехидрати в съотношение 1:0,5:5.
Това изобщо не отговаря на истината.
Швейцарският учен, доктор по медицина, М. Бирхер-Бенер (на неговите изследвания се основава диетологията на Ниши) пресметнал: "За да се получат 118 г белтъчина, трябва да се изядат 600 г месо или 20 дузини яйца, или 3 кг зеле, или 6 кг картофи, или 30 кг ябълки, или да се изпият 4 литра мляко." Съгласете се, количеството е нереално даже за най-непоправимия лакомник. То е направо смъртоносно! Следователно — храната трябва да бъде съвсем друга! Каква? Да се обърнем към законите на природата.
Работата е в това, че всеки остатък от белтъчини в човешкия или животински организъм следва да бъде усвоен, изгорен, дори ако организмът не се нуждае от топлина, следователно да бъде усвоен принудително. Казаното е необходимо, защото неусвоената белтъчина се превръща в отровни вещества (птоамини или трупни отрови). Но за използването на белтъчините, за тяхното принудително унищожаване се влага много енергия от организма, при което другите вещества като мазнини и въглехидрати (между другото въглехидратите в техния остатък също се превръщат в мазнини) вече не се включват в изгарянето и се натрупват в тялото непреработени. То води до излишни килограми и затлъстяване и създава почва за съдови, сърдечносъдови и други заболявания.
Изследванията на немския учен Рубнер доказват влиянието на остатъците от храната върху организма. При прекомерното включване на голямо количество въглехидрати и мазнини в храната, се активира инстинктът за самосъхранение и организмът се бори или със загуба на апетита или с повръщането. Но ако все още има излишък на тези продукти в организма, започва тяхното незначително разлагане. Необработените частици попадат в дебелото черво, където се натрупват като екскременти. Дебелото черво е богато на кръвоносни съдове, чрез които продължава всмукването дори от тези депа на разложени продукти. Чрез потока кръв те се разнасят по целия организъм, отравяйки го. Този факт още веднъж ни убеждава, че трябва да се пазим не само от трудноусвоимата и калорична храна, но и от нейните остатъци.
По-рано се смяташе, че живите клетки не могат да изграждат своя субстанция (тоест себе си) нито от въглехидрати, нито от мазнини. Но се оказа че не е вярно. Ниши доказал, че в живия организъм като в голяма химическа лаборатория има постоянно взаимозаместване и взаимопревръщане на белтъците в мазнини, мазнините във въглехидрати, въглехидратите в мазнини и въглехидрати. При бременните това проличава най-добре. Ако в храната на жена, очакваща дете, не достигат витамини и микроелементи, белтъчини, мазнини или въглехидрати за развитието на плода, то зародишът сам ще си вземе всичко от клетките на майката и ще изгради своя скелет, зъби и органи. Затова в този отговорен период жените трябва с особено внимание да се отнасят към своето меню.
Чрез изследванията си Рубнер направил интересно откритие: оказало се че белтъчините, след като веднъж са попаднали в организма, първо в стомаха и после в червата, се превръщат в пектин, а попадайки в кръвта много бързо се разграждат на две части: азотосъдържаща и неазотосъдържаща. Азотосъдържащата част на белтъчината е изцяло непригодна за снабдяване на организма с енергия. При непосредствената топлина тя се разпада на пикочообразуващи вещества и се отделя от тялото. А втората част (несъдържащата азот) — доставя на организма цялата градивна енергия на белтъчината, въпреки че има само наполовина полезен ефект — 52-56%. Рубнер установил, че този без азотен остатък не е нищо друго, освен съдържащите се в белтъчината въглехидрати! Това означава, че за създаването на биоенергия за нашия организъм, са необходими не белтъчини или мазнини, а въглерод, който е синтезиран от белтъчините. Ще рече: именно въглеродът дава жизнената енергия на човека.
Нито в областта на медицината, нито в областта на промишлеността някой желае да научи нещо повече за такива открития. Всички са убедени, че истинската храна на човека са месото, яйцата, рибата, изварата, млякото, кренвиршите, шунката, бифтекът, котлетите. Но се оказва, че получаваме от всичко споменато само 52-56%, при това въглехидрати, а в същото време в меда, сладките плодове и зеленчуците тези въглехидрати се съдържат в най-добрите комбинации.
Изследванията на Рубнер показват също, че въглехидратите са най-икономичните хранителни вещества. А белтъчините, особено несвойствените за природата на човека, т.е. животинските или кулинарните, се изразходват с големи загуби (повече от 80%). Тоест те не могат да доставят на организма необходимото количество енергия.
Винаги трябва да помним забележителните думи на М. Бирхер-Бенер: "Резултатите, получени от Рубнер, преобръщат всичко, което сме учили досега по въпросите на храненето и което е имало значение в практиката; те са същината на най-задълбочените ни изследвания. И ние не можем и не трябва да ги заобикаляме само защото ни е неловко да осъзнаем нашето заблуждение. Върху тези изследвания се основават всички по-нататъшни коментари по въпросите на храненето. Желаещите да стоят твърдо на страната на науката следва да изучат и оценят основите на новото учение за храненето. Тези, които продължават да стоят на старата позиция, ще останат извън науката."
И ето още един парадокс.
Чрез изследванията на учените е доказано, че при възрастния организъм само 4% от цялата енергия, отделена с храната, отиват за изграждането на нови клетки, а останалите 96%, се изразходват под формата на енергия. Това още един път доказва, че в растителната храна има по-благоприятно съчетание на хранителни вещества, отколкото в месната и сама по себе си представлява достатъчно и подходящо средство за хранене на човека. За необходимостта да се допълва с месо, не може да става и дума.
Напротив, по-правилно е здравият организъм да се предпазва от консумацията на месо, на болния е желателно да се предлага растителна и сравнително бедна на белтъчини храна.
Удивително малко белтъчини се съдържат в кърмата, предназначена от природата за отглеждане и хранене на новороденото. Това означава, че и отрасналият организъм може да се задоволява с малко количество белтъчини.
Какво количество белтъчини са необходими на човека? В научно-популярната литература пише, че е нужен 1 г на килограм тегло, а на подрастващия организъм или на някои болни — малко повече. Въпросът остава спорен и до ден днешен.
Световната здравна организация е установила доста високи норми от гледна точка на природната хигиена: за мъж с тегло 65 кг — от 37 до 62 г белтъчини, жена с тегло 55 кг — 29-48 грама. Но най-ниската граница на тази норма е призната от натурхигиенистите като най-правилната.
Според вегетарианците, за да бъдат пълноценни белтъчините, на възрастния човек са необходими средно 18 г на денонощие. В книгата на Тарасов и Бохановская "Суровата храна и приготвянето й" се казва: "Човек, който се занимава с умствен труд и води заседнал начин на живот, трябва да се ограничава с 25-29 и дори 15 г белтъчини на ден. Това количество белтъчини може да бъде взето от 100 г бадеми или други ядки".
Някои лекари смятат, че диета с ограничаване на белтъчините до 25 г може да покрие минималната нужда от тях, но последващото им намаляване би означавало вече "гладен режим". Само че те не споменават нищо за качеството на белтъчините.
А ето какво пишат Тарасов и Бохановская: "Колонии, хранещи се с плодове и сирене са съществували още през 1924 г. в Калифорния, Аржентина, Австралия. В Калифорния и сега се увеличават хората, които ядат само плодове. Тяхната дневна норма съдържа по-малко от 22 г белтъчини, които те взимат от плодовете".
И така, казват ни, че ежедневната храна трябва да съдържа не по-малко от онова, на което се разпада и отделя от организма.
Ниши ни обръща внимание, че в организма се извършва взаимно превръщане на всички ингредиенти в необходимите за жизнената дейност продукти. Това говори съвсем точно, че пренасищането с белтъчини е опасно и че най-ценното на продуктите, което има значение за жизнената енергия, е съдържанието на въглехидрати в тях.
Изучаването на храненето на папуасите показва, че в организма им белтъчините се разпадат за едно денонощие и се отделят 30-45 г, а с храната постъпват само 20-30 грама. Откъде си набавят недостигащите 10-15 грама? Оказва се, че "използват" бактериите в червата, които фиксират разтворения в храносмилателните сокове азот от въздуха и произвеждат от него белтъчина. Тези данни се използват с удоволствие от специалистите по микрофлората, когато показват на какво са способни бактериите на червата.
Що за вълшебни бактерии? На този въпрос отговаря А. П. Чупрун: "Струва си да се подчертае, че бактериите са най-обичайните обитатели на червата на всеки човек, а тайната е в това че храната на папуасите се състои главно от батати, сладки картофи, богати на въглехидрати (захари, скорбяла), съдържащи съвсем малко белтъчини, но напълно пълноценни, каквито има и в нашите обикновени картофи.
Кажете сега, прави ли са онези, които наричат натуропатите, хората, хранещи се със сурова храна — фанатици и "ненормални" и твърдят, че е невъзможно да се нахрани страната ни без месо и хлебни изделия?
Разбира се, ядките засега са трудно достъпни, фурмите, смокините и много плодове, богати на въглехидрати основно се внасят. Но нашата страна е произвеждала около 30% от общия добив на слънчоглед, а неговите семки съдържат прекрасни хранителни белтъчини в изумително съчетание с природни мазнини, витамини, микроелементи и въглехидрати. Брашното от семената, след извличането на маслото от тях, съдържа 88% белтъчини.
Суровите почистени семки на слънчогледа са основно лакомство и първа необходимост за вегетарианците и натурхигиенистите.
Слънчогледовите белтъчини се съдържат не само в ядките и маслодайните семена, но и в тревата, която е храна на животните. Листата и зелената маса на растенията са най-перспективни за задоволяването на човешкия организъм с пълноценни хранителни белтъчини. Това е и по-евтино и по-просто, отколкото отглеждането на добитък или странстването по океаните заради белтъчините на рибата.
Полезно ли е месото?
М. Бирхер-Бенер разказва: "Имах двама рикши — силни младежи на 22 и 25 години. Те трябваше ежедневно в продължение на три седмици да ме возят 40 км на бегом, без да спират, мен, тежащия 80 килограма. Беше им запазена предишната храна, чието съдържание бе намалено два пъти от обичайната медицинска норма, и съдържанието на белтъчини се колебаеше между 60-80% от необходимото количество. Затова въглехидратите се приемаха в необикновено голямо количество във вид на ориз, картофи, ечемик, кестени, корени на лилии и други местни храни. След 14 дни претеглих своите рикши. Попитах ги искат ли месо. Те ми бяха много благодарни, тъй като за тях месото е разкош. Тогава замених част от въглехидратите със съответното количество белтъчини, наистина, не с толкова голямо, колкото изисква нормата, но все пак прилично. Рикшите го ядоха с удоволствие, но след три дни дойдоха при мен с молба да спра месото и да им го дам след приключване на опита, тъй като се чувстват много уморени и не могат да бягат така хубаво като преди. След което ги върнах на предишната храна."
Този пример показва нагледно, че месото няма нищо общо с мускулната сила. То притежава само възбуждащо действие, което именно се приема като свидетелство за ценните му хранителни качества. Всъщност тези ценни качества са нищожни и колкото повече месо яде човек, толкова по-малко издръжлив и работоспособен става.
Бирхер-Бенер предупреждава: "Нито науката, нито опитът на човечеството показват, че месото е укрепваща храна. А видимото увеличаване на силите и привидната здравина при употребата на месо, се базира както при приемането на алкохол, на фаталната измама на нашите вкусови нерви и сетивни органи. Раздразването, токсичното въздействие, възбуждането се възприемат за прилив на сили."
Обаче много хора продължават да мислят, че месната храна принадлежи към най-питателните и леки за организма блюда, а без месо човек е неспособен за физически труд, спорт и сексуален живот. Нека разберем, доколко отговаря на истината.
Първо, на месото му е необходимо значително повече време за преработване. Оризът например, се смила за 1 час, ябълката, овесената каша, суровото яйце — 1 час и 20 минути, прясното мляко — 2 часа, а месото от 3 до 5 часа и повече. Именно заради това продължително смилане на месото в стомаха хората считат, че месните блюда засищат: след ястие с месо, човек не мисли за ядене в продължение на няколко часа.
Но сега вие знаете какво става с месото, след като е попаднало в стомаха ви! Представяте ли си колко грамадно количество смилателни сокове са необходими за преработване и усвояване на месото, каква работа извършват през това време бъбреците, черният дроб, сърцето, белият дроб. Спомнете си: след приемането на месо кръвта се напълва с пикочна киселина, пуринови вещества, а нашите полугладни клетки се отравят с токсини, изработвани в самия организъм. Месото и неговите продукти — колбаси, кренвирши, сардели, шунка и т.н. повече тровят, отколкото хранят нашия организъм, улеснявайки появяването на различни болести. Децата, чиито защитни сили са още слаби, по правило боледуват именно от вкусната месна храна. Нито месото, нито бульонът, нито яйцата не трябва да се дават на детето до 7-8 годишна възраст. В такава възраст организмът му още не притежава сили, способни да неутрализират токсините, образуващи се при употребата на тези продукти.
Второ, в месото се съдържа голямо количество различни допълнителни вещества, които оказват особено вредно влияние на нервната система, а техните соли възпаляват съдовата система. Поради това не е изненадващо, че сред хората, консумиращи основно месо, толкова често се среща неврастения, разстройства на половата система, израждане на съдовете, сърдечни заболявания, анемия, преждевременно състаряване.
Трето, месната храна е приготвена от мъртва, бързо разлагаща се тъкан, съдържаща в изобилие различни гнилостни отрови и други отровни белтъчни съединения, замърсяващи организма ни. Особено богати на отровни продукти са дивечът, рибата, стридите, раците и старият кашкавал.
Най-после, суровото или недопеченото (недоварено) месо съдържа личинки от различни паразити, които се настаняват в нашия организъм и предизвикват тежки заболявания.
Въпреки това, силните бульони, с които хранят болните и децата, се смятат за много полезни и питателни. След хирургични операции, отстраняване на тумори веднага се предписват бульони. Но полезното нещо — белтъчините — чистоплътната домакиня внимателно отделя и изхвърля във вид на замърсяваща супата пяна или утайка, а твърдото вещество — хрущялите, сухожилията и костите — нямат никакво диетично значение даже в съчетание с най-вкусните части на месото; доказано е, че те не само не поддържат жизнените процеси, а по-скоро им вредят. Ако не са житните растения, зеленчуците, хлябът и другите подправки към супата от месо, то при основна консумация на месна храна щяхме да умрем от гладна смърт. Месният бульон не принадлежи към групата на хранителните вещества. Той служи само за раздразване на нервната система и има много сходно действие с такива стимулатори като чая, кафето, алкохолът, тютюнът, подправките (люта чушка, канела, ванилия, горчица и т.н.) Те не хранят, не осигуряват организма с жизнени сили или биоенергия, а са само бич за човека, подобно на камшика за изнемогващия от работа кон.
Мазнините
Растителните мазнини са за предпочитане пред животинските. От животинските може да се употребяват само масло (безсолно) в малки количества, без топлинна обработка (1 чаена лъжичка на ден). Витамин D се образува в организма под въздействието на слънчевите лъчи, а излишъците от този витамин не са съвсем безопасни. Сметаната също не бива да превишава 1 супена лъжица на ден. Растителното масло, сметаната, кравето масло следва да се консумират директно, тъй като топлинната обработка ги прави канцерогенни.
Натуралните мазнини се осигуряват от ядките и семките. В тях има в удивителни и лесноусвояеми пропорции белтъчини, мазнини, въглехидрати, вода, витамини, микроелементи, ензими, влакнини, слънчева енергия. Но заради високото съдържание на мазнини не трябва да се употребяват прекомерно. Ако се придържате изключително към плодово-ядковата диета, то количеството на ядките или семената да бъде не повече то 100 г на ден. Но прибавите ли към такава диета и животински белтъчини — киселомлечни продукти, риба, месо, яйца, извара, тогава количеството на ядките да е съвсем малко или въобще да се избягват.
Енергийна ценност на продуктите
Ценността на растителните продукти за съжаление се смята все още за нищожна. Нали суровите плодове и зеленчуци съдържат ограничено количество белтъчини. И за да се следват препоръките, давани от медицината — да се консумират 120 г белтъчини на ден — трябва действително да се изяждат 30 кг ябълки. Това е невъзможно и най-вече не е нужно, а изчисленията не са верни.
Работата е там, че тези цифри са продиктувани от обстоятелствата и социалните потребности на обществото. "Съвременната медицина, която се опитва по пътя на фармакодинамичната химия да постигне бързо оздравяване, без да мисли за бъдещето на физиологично болните, се е родила във военните и следвоенни периоди на 1914 и 1945 години. Двете световни войни и заплахата от тях, студената война, различните идеологии, нравите, също толкова радикално са променили терапията.
Съвременната медицина, рожба на големите социални преврати, е била принудена бързо да удовлетворява потребностите на армията по време на бой. Било е необходимо да се оперира бързо, да се изправят на крака ранените войници и болните за попълване на загубите. По отношение на тези неминуеми обстоятелства медицината във всички държави е изпълнявала добре дълга си, — пише А. Залманов.
Излишни са всякакви коментари!
Забележителният швейцарски диетолог, създателят на лечението на основата на енергетиката Бирхер-Бенер предлага да се оценява всеки продукт от гледна точка на неговата енергийна ценност, съдържанието на всички "строителни материали" — белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини, микроелементи, ензими, влакнини и т.н., а също и лекото им усвояване и отделяне като отпадъчни продукти. Нека се възползваме от неговото определение на хранителните продукти като акумулатори (спестители за бъдещо използване) на жизнена енергия.
Растителни акумулатори от I степен. Това са всякакви плодове, ядките, салатите, ядливите листа, корените, семената. Тези продукти се смятат за най-добрата и укрепваща за човека храна. От разграждането им в организма се получават различни видове биоенергии, притежаващи най-висок потенциал и създаващи максимална мускулна, нервна и психична енергия. Организмът, който се храни с тях в натуралния им вид, изпълнява жизнените си функции с минимални за своите органи и системи щети.
Към акумулаторите от I степен обикновено се отнасят като към десерт, добавяйки ги към основната храна.
Прието е, че плодовете трябва да се консумират в малки количества. Вече разбрахме, че причината за това е неправилната представа за белтъчините. Но на човек са му необходими ежедневно 30-40 г белтъчини. Откъде да ги вземе?
За да се удовлетворят потребностите на организма, храната ни следва да съдържа белтъчини от растителни продукти, смесени с мазнини и въглехидрати. В този смисъл може да се каже, че смесената храна е и най-правилната за човека. А такава смесена храна (т.е. природна) са зеленчуците, плодовете, ядките, семките, листата и корените на ядливите растения.
А какво да правим с разделното хранене? Мисля че разделното хранене (има се предвид варената храна) е предназначено за лакомниците или тежкоболните. Живата растителна храна — е храната на Бога. Нима ще се намери лекар или кулинар, който да приготви ядене за човек по-добре от самата природа?
А. Залманов казвал: "Запомнете, който и да е учен не би могъл да бъде по-умен от природата". И аз съм съгласна с него. Как може да се отделят белтъчините, мазнините и въглехидратите в ядката, плодовете, зърното? Дали белтъчините се намират само в месото и неговите продукти? Мислите ли че клетките на ябълките или кайсиите не съдържат белтъчини? Да, белтъчините в тях са малко. Но природата ни е устроила така, че на нас не са ни необходими повече. Ядрото на всяко жива клетка има белтъчини в толкова незначителни, такива божествено хармонични съчетания, сякаш специално са приготвяни за месоядните, към които се отнася и човекът. "Всички растителни продукти съдържат белтъчини и би било крайно неправилно да се мисли, че те се намират само в месото или яйцата" — пише Бирхер-Бенер.
На плодовете се приписва още един недостатък — голямото съдържание на вода. Но и това е несправедливо. Както вече знаете, организмът се нуждае от вода — до 3 литра на ден; още повече употребата на "мъртва" вода при приемането на плодовете се понижава, тъй като при храненето с плодове е необходимо значително по-малко вода, отколкото при храненето с месо.
Водата от плодовете и зеленчуците попълва кръвта почти без разход на енергия за организма и по-лесно се усвоява.
Организмът получава въглехидрати, толкова необходими за него, основно от плодовете и сладките зеленчуци. Надявам се, че никой няма да си направи погрешния извод, че трябва да се яде колкото се може повече захар и продуктите, в които тя се съдържа. В никакъв случай! Захарта е вредна — това е известно отдавна. За усвояването на промишлената рафинирана захар на организма му се налага да изразходва огромно количество витамин С, В и цялата му група, и калций. Става дума за естествената захар, за въглехидратите, които дават най-голямо количество енергия и се усвояват най-лесно от всичко в организма. Такава захар (фруктоза и гликоза) се съдържа само в суровите, т.е. живите продукти, които не се нуждаят от топлинна обработка. Ето защо е необходимо да се увеличи консумацията на плодове, както от болните, така и от здравите хора. Потребността на организма от натурална фруктова захар е 4-5 пъти повече, отколкото от белтъчините и мазнините. Тя не може да бъде заменена от никой изкуствено приготвен продукт.
Към акумулаторите от I степен с животински произход, се отнасят майчиното мляко, невареното мляко на бозайниците и суровите кокоши яйца.
Млякото е нормалната храна за новороденото, но не и за възрастния човек. За възрастния организъм са необходими относително по-малко белтъчини и въглехидрати. Затоплянето на млякото повече от 75°С води до вредни за здравето изменения. Свареното краве мляко се усвоява много трудно, освен това в него няма нито слънчева енергия, нито витамини, нито микроелементи.
Опасно е да се ядат сурови яйца. Геронтолозите препоръчват белтъкът винаги да се консумира варен, а жълтъкът суров. Но за да се избегне заразяване със салмонелоза, трябва за 10-15 секунди преди ядене да се накапе в жълтъка някаква киселина (лимонена, ябълков оцет или доматен сок).
Такива храни като полурохко яйце или яйца "на очи" трябва да се ядат в съчетание със зеленчукови или зелени салати. Те могат да се превърнат в прекрасен обяд. Но не трябва да се злоупотребява с яйчените ястия. Не се препоръчват особено за децата.
Растителни акумулатори от II степен — това са житните растения.
За ползата и вредата от зърнените храни
Ето какво пише по този повод А. Чупрун: "Залагането на зърнените храни в донаучната епоха, сякаш доведе човека до задънена улица. Разораните земи са изложени на много по-голяма ерозия, което ни води към световна екологична катастрофа. А зърненото световно стопанство, въпреки че ни храни, не осигурява пълноценна здравословна храна нито за човека, нито за животните."
Основният недостатък на зърнените храни е липсата на баланс на аминокиселините — на незаменимите лизин, триптофан, които са в много малко количество в зърнените растения и на заменимите, съдържащи се в излишък, но които не играят никаква роля, тъй като пълноценна здрава кръв (следователно и клетки) не може да има при липса дори на един от компонентите.
Коварството на зърнената храна се състои в това, че заради недостатъчното балансирано съчетание на белтъчините, организмът започва да изпитва повишена потребност от храна, богата на белтъчини. А за да се преработи и усвои тя, са необходими повече витамини. Така възниква преяждането, от което следва леко напълняване, влечение към животински продукти, стимулатори, алкохол, след което се появява букет от болести.
Затова не прилагайте дълго време зърнени диети, дори и най-модерните (от типа Озава). Продължителната зърнена диета без зеленчуци ви гарантира артрит, артроза, остеохондроза, ревматизъм и пр.
Основоположникът на лечебното гладуване в нашата страна проф. Ю. С. Николаев разказва: "Преди революцията в Москва имаше много каруцари. След една година всяко конче започваше да куца, заболяло поради хранене само със зърнен фураж. Тогава кончето го отвеждаха на село, за да попасе и оздравее, а в замяна от селото взимаха нов кон. След една година новият кон се разболяваше от артрит, като куцаше със всичките си четири крака, а този, който се е хранил една година със зелена трева оздравяваше. Ето ви и тайната на артрита".
Г. Шелтън, цитирайки свой съмишленик пише: "Към храната, която включва грах, хляб, картофи, захар, печено месо и (след обеда) десерт, следва да се добавят и комплекс от витамини от група В, известно количество сода за пиене и адресът на най-близкия специалист по артрит и други болести." По-добре не би могло да се каже!
Ако у човека са вече налице заболявания на храносмилателната система, или не достигат ферменти за преработка на храната, за него е по-добре напълно да изключи продукти от ръж, пшеница, ечемик, овес и да ги замени със запарки от тези зърнени храни (вж. "Рецепти"), плодове, плодови салати или сокове, а също и млечни продукти.
Но се разрешава да се приемат в съчетание със зеленчукови салати или техните сокове ориз, царевица, а също и соево-бобови храни. В ориза и в царевицата няма глутен, на който са богати пшеницата, ръжта, ечемикът и овесът.
Хлябът следва да се приготвя от грубо зърно. Той е белтъчен продукт, а с белтъчините, както вече знаете, е по-добре да се отнасяме с повишено внимание. Но главното не е в това. Желязото, толкова необходимо за образуването на хемоглобина, се съдържа в зърнените люспи. Например пшеничните трици съдържат пет пъти повече желязо от пшениченото брашно. Запомнете: Белият хляб и кафето са храната на анемичните.
Зърнените растения — овес, пшеница, ръж, ориз, ечемик, просо и други, съзряват за кратък период, растат и виреят добре навсякъде. Само по тази причина те са станали основа за съществуването на цели народи. Но Шелтън смята, че единственият допустим зърнен продукт са непреработените изсушени зърна. И казвайки го, той все пак е против употребата на зърнени храни при прехода към естественото хранене. Причините за това са следните:
1. Човекът е "плодоядно" същество, което не е приспособено към употребата на зърнени растения и даже на цели зърна.
През последните години научни изследователи се заинтересували от диетата на хората от каменния век и стигнали до извода, че хранителният порцион от посочения период може да служи като образец на съвременния човек и модел за създаването на защита от някои характерни за нашия век болести.
Та нали от тези далечни времена съставът на храната се е изменил силно в полза на обстоятелствата, диктуващи на човека начини за съхранение на живота. Но човешките гени са останали неизменни. И ето една от причините за някои "болести на цивилизацията". Например, в храната на нашите прадеди, житните растения са отсъствали напълно: 65% от храната са били плодове и зеленчуци, а 35% — месо на диви животни, имащи средно само 5% мазнини (докато в същото време говеждото месо съдържа 25-30%).
2. Житните растения са скорбялна храна. Тя изисква за усвояването си значително повече време и енергийни загуби, отколкото плодовете и много по-трудно се усвоява.
"Житните растения и хлебните изделия са основата на храненето на т.нар. вегетарианци, които не се ръководят от някакви принципи, освен от това, че не бива да ядат месна храна. Поради тази причина тяхното здраве не е по-добро и те не живеят по-дълго от всички останали" — пише Е. Денсмор, който нарича всички зърнени храни "смъртоносни продукти", а не "продукти на живота."
Провеждайки свои изследвания, той се убедил, че "по-доброто са плодовете, а по-лошото — житните растения".
Когато картофите, брашното, оризът или което и да е олющено житно зърно (както и месото или бобовите растения) се варят дълго време, се получава желирана слуз като лепило. Тази слуз много бързо се вкисва, гние и се превръща в място за развитие на гъбички, плесени и бацили.
Храносмилането е също варене, изгаряне. Кръвта, както знаем, може да усвои само преработена храна. Но в началото на храносмилането започва да се отделя слуз. Червата и стомахът постепенно се покриват със слуз, която би могла да започне да гние, да запуши кръвоносните съдове и в края на краищата да доведе до заболяване на кръвта.
Какво представлява тази слуз? Сбор от болестотворни вещества — пикочна киселина и отрови, образуващи се в процеса на обмяната на веществата, въглена киселина и т.н. Всички тези продукти от обмяната на веществата от животински и растителен произход имат едно свойство — те са лепкави. Като залепват към лигавиците на стомаха и червата, те постепенно се натрупват, замърсяват съдовете, белия дроб, сърцето, бъбреците, черния дроб и други органи. Но както е известно, само чистият, здрав и без слуз организъм е способен да оказва съпротива на болестите.
"Единствените и действително употребяващи житни зърна същества, могат да бъдат птиците. Много породи птици изяждат голямо количество зърна, а за тях зърното е единствената храна. Птиците имат храносмилателна система, която е съвършено различна от тази, на другите живи същества, и още повече от човешката. Но даже и птиците хранят своите пиленца не със зърна, а с насекоми, плодове и семена." (Денсмор).
Повечето житни растения са некачествени.
В зърнените растения има излишък на киселини и недостатъчно калций, тъй като в почвата, от която растението се храни, почти винаги присъстват варовити вещества и зърната се нуждаят от калций, само за собствения си растеж. Но потребностите от калций за животните и човека са много големи. Всички изследователи-експериментатори, всички почитатели на природата имат сходно мнение, че така усърдно хвалената зърнена диета не е подходяща за човека. В овеса има дефицит на алкални соли, в ориза — недостиг на калциеви, натриеви и хлорни, на пшеницата не достигат натрий и калций. Във всички зърнени храни количеството на йода е недостатъчно, което е жизнен проблем.
Липсата на минерали е основният недостатък при храненето на животни, получаващи главно зърнени растения. Затова в дневната им храна трябва да се включи и тревата.
Твърдението, че чистата пшеница е прекрасна храна, е просто необосновано изказване на свръхентусиазирани търговци.
"Има вегетарианци — пише Г.Шелтьн, — които би било по-правилно да се наричат "зърноеди". Те са изключили от своето хранене месото и са го заменили с голямо количество зърнени растения. Правят го, защото обикновено им казват, че чистата пшеница е "най-прекрасната храна", съдържаща всички елементи, от които се нуждае организмът и то в правилни пропорции. Тези хора употребяват не само много зърнени растения, от които самите страдат, но и ги приемат в такъв вид, който предизвиква ферментация. Да вземем например толкова много разпространения варен овес, на който добавят мляко и захар. Това е една от най-лошите комбинации, която някога е попадала в човешката уста. Практически тя е неусвояема.
Овесената и царевичната каша, ръжените продукти се смятат за полезни, защото от тях се напълнява. Но всъщност тези термично третирани зърнени храни напомнят дървените въглища. Смята се, че те се усвояват добре, тъй като са преминали топлинна обработка. Но ние знаем, че това, което е преминало топлинна обработка при висока температура или натиска на пресата, е лишено от всякакви хранителни качества.
Диета, състояща се само от пречистена пшеница не осигурява живот, здраве и растеж в идеален вид. Към нея е необходимо да се добави естествена зелена храна, количеството на която трябва да превишава в крайна сметка три пъти това на зърнената храна.
Пшеницата е с най-голяма киселиннообразуваща способност между зърнените храни. Овесът влияе лошо на зъбите. Оризът е може би най-добрият сред зърнените продукти. Той е основният продукт за повече от половината човечество. Независимо от това, ако към него не се добавя зарзават, морски водорасли и жива храна, може лесно да се заболее от бери-бери. Само сребристата люспица на ориза е богата на витамини и микроелементи. Затова оризът следва да се употребява неполиран.
Опасно е да се препоръчва на човек диета, основаваща се на резултати от опити върху животни. "Един и същ хранителен елемент има различно влияние върху различните видове живи същества — пише Берг. — Царевицата е безвредна за птиците и гълъбите. Плъховете също се хранят с нея без да си причиняват вреда. Но тя предизвиква изявен полиневрит у зайци и скорбут у гвйнейските женски зайци. Обикновените свине, хранени само с царевица, умират от общо недохранване. Почти всички животни и хора на диета с рафинирани зърнени растения заболяват от полиневрит." Това говори за дефицит на витамини от В-група, С, А и минерални вещества, а също и за небалансирано съотношение на белтъчините.
Зелената царевица (в периода на растеж) почти няма скорбяла, но съдържа много захар. През последните две-три седмици до узряването, тази захар се превръща в скорбяла, която е неразтворима във вода и затова се подлага на бавно разлагане, характерно за останалите зърнени храни. Зелената царевица се отнася към алкалообразуващите продукти и не принадлежи към скорбелните вещества, но зелената царевица — отделена от стеблото, веднага започва да узрява и за 24 часа се превръща в друго вещество, от алкален продукт в киселинен.
Най-добрата храна е прорасналата пшеница. Зърна в млечновосъчна зрялост (т.е. недозрелите), са прекрасен продукт, но вече след 24 часа от прерязването на стъблото, лечебните свойства на зърната се губят.
Промишлената обработка на зърнените храни се е ускорила особено след усъвършенстване на процеса на мелене.
Вегетарианците ядат обикновено много зърнени храни, но за тях вредата би била доста по-малка, ако употребяваха умерено количество месо в съчетание с естествени продукти.
Прекомерната употреба на хляб е един от неблагоприятните фактори на съвременния живот. Приготвен от зърнени храни, основно лишен от витамини и микроелементи, тъй като всичко ценно остава в триците, хлябът съдържа още сол, сода, мая и ред други добавки. После всичко това се подлага на обработка при висока температура и се употребява по 3-4 пъти на ден, при най-неясни съчетания с други мазнини, скорбяла и белтъчини. Хлябът е един от главните източници на различните болезнени състояния.
Представям си какъв ужас предизвиква казаното у читателя. И аз бях отчаяна, когато го узнах. Свикнали сме с хляба. Трудно е да се разделиш с такъв навик. Но фактите са неумолими. Казват ми: "Не може изведнъж да се променя диетата на здравия човек." А кой от нас го познава? Вие не можете да определите вашия скептицизъм, главоболие, залиняване. Не бива да чакате момента, когато ще го направят лекарите. По-добре да се слуша разумът, който се храни само с достоверна информация. А тя казва: употребата на много голямо количество хляб, даже без други продукти, разрушава здравето. Но хлябът в съчетания с други, при това животински (белтъчни) продукти причинява още по-големи неприятности.
Работата е в това, че сред обичайните източници на скорбяла, зърнените растения (освен бобовите и грахът) най-трудно се поддават на усвояване. Те са тежки за кърмачета и подрастващи, лесно предизвикват ферментиране и образуват газове, а също и интоксикация. За да преработи зърнената скорбяла, на организма му е необходимо 8 до 12 пъти повече време, отколкото за преработката на картофената.
За усвояването на едно и също количество скорбяла от пшеница, царевица и ориз са необходими 2 часа, от овес — 1,5 часа, а за картофената — 10 минути (по данни на д-р Гирзон). Всяко захранване на новородените започва със зърнени храни, въпреки че д-р Денсмор предупреждава: "Зърнените храни и всички скорбелни продукти не са полезни за човека, особено за децата и още повече за кърмачетата. До едногодишна възраст у децата не се отделят чревни ферменти, необходими за преработката на скорбялата и в продължение на следващите няколко години, тези ферменти не са така силни, както при възрастните. Усвояването на всички скорбелни продукти зависи от тези ферменти в червата. В същото време фурмите, смокинята, сушените сини сливи и други плодове са толкова хранителни, колкото и хлябът и другите зърнени храни и се усвояват лесно, като голяма част от хранителните им вещества е готова за усвояване и асимилиране веднага след приемането".
"До двегодишна възраст — настоява Шелтън, — на детето не бива да се дава никакво нишесте и още повече, нишесте от зърнени храни."
Аз мисля, че до двегодишна възраст, човек само се приспособява към живота си на Земята.
Какви изводи могат да се направят по отношение на зърнените храни:
Зърнените растения не представляват кой знае каква част от естественото хранене на човека и не са необходими за здравето и живота. Според историята на човечеството до близкото минало, човек не е употребявал зърнени храни.
Най-добре е последните да се изключат напълно, особено при храненето на кърмачета и малки деца.
Ако все пак се употребяват, нека бъдат в естествен и необработен вид.
И в този случай те трябва да представляват неголяма част от храненето, при това винаги придружени от голямо количество зеленчуци, без други белтъчини. По-добре е плодовете да не се съчетават със зърнени храни.
За да се гарантира превръщането на скорбялата в захар, зърнените храни следва да се употребяват сухи, а не като каша или накиснати.
Непреработеното зърно, измито, изсушено и смляно в кафемелачка, може да се добави в неголямо количество към зеленчукова салата, непосредствено преди поднасянето на храната.
Макароните, фидето, тестените печива — всичко това, както ще видим сега — не са само безполезни калории, а източник за нашите бъдещи болести. И ако вече не можете да се разделите с тях, желателно е да ги допълвате със свежи зеленчуци, които да са три пъти повече.
Как се приготвят житни кълнове?
Първи начин: 50 г пшеничени зърна се измиват хубаво с хладка вода. Здравите зърна, паднали на дъното на чашата се оставят, а което изплава (непълноценни зърна и боклук) се изхвърля. Сетне в не дълбока чиния или купичка се налива толкова количество вода, колкото да достига до нивото на зърната, но да не ги покрива. Чинията се завива с марля и се поставя на топло място за 24 часа. През това време в зърната покълват израстъци с бял цвят (не повече от 1 мм). Такова зърно може да се употребява в чист вид или с подправка от сурови зеленчуци.
Втори начин: може да се приготви каша от такива зърна. Да се смелят в кафемелачка или да се прекарат през месомелачка и веднага да се поставят в топла вода или в някакъв продукт от кисело мляко (айран и др.). Ако се налее повече вода, се получава кисел. Кашата не бива да се сварява. Изсипвайки зърната в топла вода, веднага изключете огъня и покрийте тенджерата до разпукването на зърната. Когато кашата поизстине, може да се яде, като на една порция се добави лъжичка слънчогледово или маслинено масло. Такава каша ще обогати вашия порцион с витамини и ще способства за по-малкото образуване на слуз.
Грахът, фасулът, лещата — всякакви шушулкови растения, съдържащи много белтъчини, са тежка и вредна храна за човека. Те увеличават образуването на пикочна киселина. По-добре е да се употребяват, когато са в стадий на млечно-восъчна зрелост, в умерени количества и в съчетание с листни зеленчуци.
Картофът е полезен продукт в ограничени количества и в съчетание с други зеленчуци. Той никога не трябва да се употребява с хляб. Сокът на суровия картоф е много полезен при диабет, запек, малокръвие и други заболявания, свързани с храносмилането.
Варената растителна храна е също толкова вредна, както и варената животинска храна. От само себе си се разбира, че консервираните плодове, стерилизираните зеленчуци стоят на едно стъпало с всяка варена храна, която е опасна за здравето на човека, защото образува в организма му неразтворима и неотделяща се сол на оксаловата киселина. Затова е необходимо ястията от варени зеленчуци да бъдат обогатени със сурови растителни продукти или техните сокове.
Предвиждам, че много от читателите ще си спомнят за несполуките с вегетарианското хранене. И често това се оказвало истина. Но критиците на вегетарианството изпускат истинските причини за тези несполуки.
Какви са грешките на вегетарианците?
На това отговаря Г. Шелтън: "Много вегетарианци смятат, че отказвайки се от месото, ще придобият здраве. Но трябва да се знае, че вегетарианската диета може даже да бъде по-опасна от обикновената смесена. Те употребяват голямо количество хляб, зърнени и бобови храни, богати на белтъчини. Но зърнено-бобовата диета при недостиг на свежи зеленчуци и пресни плодове е съвършено недостатъчна. На нея не й достигат ензими, витамини и микроелементи, от което се получава "киселинен" остатък, нарушаващ киселинно-алкалното равновесие... Правилно се хранят само тези вегетарианци, които винаги употребяват пресни зеленчуци и плодове."
Обилните порции на един прием също довеждат до болести. Даже при липсата на месо, блюдата на вегетарианците биват толкова многобройни, а съчетанието им е дотам несъвместимо, както и обикновената смесена храна.
Съвременните вегетарианци консервират, захаросват, подлагат на топлинна обработка храната, повтаряйки общите грешки.
Съществува предубеждението, че вегетарианството води до слабост. Това е също заблуждение, както и мнението, че ракът е неизлечим. Работата е там, че с малки изключения, към вегетарианство се прибягва тогава, когато организмът вече е пострадал от последиците на предишното хранене.
Но и в такъв случай Системата за здраве на Ниши протяга ръка за помощ на хората и им дава надежда. Всичко ще зависи от техните стремежи, воля, търпение и вяра, а това и при най-лоша прогноза може да даде добър резултат.
Като се храни с естествена храна, изпълнявайки два пъти на ден шестте правила за здраве, като дава възможност на тялото си да получи колкото може повече въздух и вода и си изясни разумно всички правила за хранене, човек има възможност напълно да обнови своя организъм.
Солта, пиперът и всички пикантни подправки трябва да бъдат изключени. Тези вещества не са нужни на организма, дразнят лигавиците, извращават вкуса, затормозват усвояването на храната и стимулират преяждането. Те са само потенциален фактор за образуване на рак на стомаха.
Отначало яденето без подправки ще ви се струва безсолно, безвкусно, но много бързо вкусовите нерви ще възстановят дейността си и вие ще бъдете възнаградени с великолепните аромати на естествената храна.
Тези, които посоляват растителната храна, почти винаги ще изпитват нощем чести позиви за уриниране. Но това усещане ще изчезне след като организмът се освободи от натрупалата се сол.
Животински акумулатори от II степен: към тях се отнасят вареното, стерилизираното и пастьоризираното мляко, изварата, маслото, киселото мляко, варените яйца и ястията от яйца.
Варенето предизвиква вредни изменения в млякото: променя вкуса и мириса му, и химичния му състав. Млечната диета дава само тогава известно подобрение, когато заменя масата, отрупана с месо, алкохол и възбуждащи вещества. При всички случаи акумулаторите от първа степен превъзхождат много със своите лечебни сили вареното мляко.
Сиренето препълва организма с продукти от разпада на белтъчните вещества. Но в него, в сравнение с месото, са по-малко нуклеиновите киселини (пуринови основи). Като хранителен продукт, сиренето има нищожна ценност. В умерени дози то е пригодено за подправка към растителни ястия.
Продуктите на киселото мляко са богати на мазнини и белтъчини. Те се използват често като заместители на месото и като лесноусвоими белтъчини, но трябва да се приемат и като отделни продукти или в съчетание със зеленчуци. Заедно с известните кефир, ацидофилин, айран, мацони (кисело мляко в Кавказ — бел. пр.), от киселото мляко е създаден нов продукт "Нарине", препоръчван за употреба от Руската академия на науките и одобрен от Световната здравна организация.
Препаратът "Нарине" е суха закваска, която представлява изсушена култура на ацидофилни млечни бактерии, способни да се разтварят в течности. "Нарине" се използва за масово хранене на децата, тъй като осигурява на организма белтъчини, витамини от групата В, използва се за лечение и профилактика на стомашно-чревни заболявания (дизентерия, дисбактериоза, салмонелоза, стафилококова инфекция), може да се употребява при изкуствено кърмене и за допълнително хранене на кърмачета, особено недоносени и заслабнали. Благодарение на микроорганизмите, "Нарине" нормализира чревната среда, възстановява анаеробната флора, потиска растежа на условно-патогенните бактерии, лекува диабет и алергия (в т.ч. и към антибиотици). Лицензът на "Нарине"е закупен от Япония, където се използва за лечение на стомашно-чревни заболявания и рак.
Но винаги трябва да се помни, че кисело-млечният продукт може да бъде полезен, в случай че не е престоял повече от 24 часа.
Варените яйца и яйчените храни притежават всички недостатъци на храната, богата на белтъчини. Въпреки това, те следва да се предпочитат пред месото, тъй като тяхното токсично действие отстъпва много на месните продукти, но в същото време те заемат по-ниско място от това, на растителната диета.
Акумулатори от III степен. Към този раздел хранителни продукти се отнасят всички продукти от растителен и животински произход, които са подложени на топлинна обработка, варене, опушване, печене
Главни представители на акумулаторите от III степен са всички продукти, определени с думата месо. Храненето с тези продукти способства за обилното образуване на пикочна киселина в организма, което е обусловено от наличието в тях както на пуринови тела, така и на нуклеинови киселини, което предизвиква появата на продължителни и тежки процеси в организма.
Удивително е, че тези видове месо (бяло, мозък, жлези), които дават най-голямото количество вещества, способстващи образуването на пикочна киселина, и досега се смятат за най-хранителни и полезни за болните и децата.
Но сега вече ви е ясно, че ценността на продукта се определя не от способността му да натрупва в нашите клетки мазнини, а от онази жизнена енергия, която получаваме чрез храната, а също и чрез лекотата на нейното усвояване, разпределение и отделяне.
Правилата на здравословното хранене - на нови енергийни основи
Важното сред тези правила е отказването от вредни, възбуждащи, токсични вещества. Към тях се отнася алкохолът, особено ако се поема редовно. Той е смъртоносна отрова за имунната система, разрушава личността, създава илюзия за подем на силите.
Само като се изключи от порциона, може да се припомнят правилата на здравословно хранене. Ето ги.
1. Приучете се постоянно да пиете вода (до 3 л на ден). В продължение на месец и половина на всеки половин час пийте по 30 г вода.
2 Никога не приемайте храна при болки, умствена и физическа умора, отпадналост, треска, повишена температура, всякакъв дискомфорт. По-добре да се откажете от яденето или полегнете преди ядене, макар и половин час, но най-правилното решение е да замените храната с вода.
Яжте само при чувство на глад. За да не го сбъркате с апетита, се приучете 30 минути преди хранене да изпивате по 200 г вода.
Не пийте по време на хранене. Водата напуска стомаха 10 минути след приема й, като отнася със себе си разредения стомашен сок, което пречи на храносмилането.
Шелтън съветва да се пие вода 10-15 минути преди хранене, 30 минути след ядене на плодове, 2 часа след скорбялна храна и 2 часа след белтъчна храна. Пиенето по време на хранене води до лошо сдъвкване на храната. Течните продукти — мляко, сокове, даже и водата — трябва "да се пропускат" през слюнката, като се задържат малко в устата, преди да се преглътнат.
Не употребявайте студени напитки и ястия. Студеното прекъсва действието на ензимите. Те не се отделят, докато температурата на стомаха не се повиши до нормалната. Стомахът се травмира от студени напитки и ястия. Да се яде сладолед е все едно да поставите парченце лед в нежната тъкан на стомаха.
Не употребявайте много гореща храна и напитки. Това лишава стомаха от енергия, нарушава тонуса на тъканите и намалява способността му да въздейства механически на храната. Постепенното отслабване на тъканите на стомаха води до тяхното изтъняване и пробиване.
Както високата, така и ниската температура възпрепятстват отделянето на храносмилателни сокове. За най-голямата функционална способност на стомашните жлези съответства температура на тялото не по-висока от 40 градуса.
7. Изключете от храненето продукти, съдържащи пуринови вещества и такива на алоксанова основа (кафе, чай, шоколад, какао, наситени месни бульони, в това число и пушени храни) — всички те притежават токсично действие и помагат за образуването на повишено количество пикочна киселина в организма.
Откажете се от всички рафинирани продукти (брашно, полиран ориз, ечемичено брашно, маково семе), от продукти богати на мазнини — те са врагове на сърдечносъдовата система, от рафинирана захар и продуктите, в които се съдържа.
Вместо промишлена захар се препоръчва употребата на мед, изсушени плодове, сладки плодове и зеленчуци. Ако в порциона на човек всичко изброено е достатъчно, организмът не се нуждае от промишлени добавки.
Употребявайте главно естествена, сурова храна —сурови зеленчуци, плодове, семена, ядки, слънчогледови семки, плодове. За достойнствата на естествения продукт вече говорихме.
Яжте проста храна, която не включва много видове продукти. Опитите показват, че когато еднократно употребяваме един вид храна, ядем по-малко. Например само морков или само ябълка, или само ряпа. Изяждаме един два броя и сме сити. Но ако изядем два вида зеленчуци, например морков и цвекло, ни се иска да изядем два пъти повече.
Разнообразието е подтик към лакомия. Доста много продукти на един прием усложняват процеса на храносмилане. Простата храна се усвоява най-добре и при най-малко натоварване на организма. За всеки отделен продукт в стомаха се изработва сок с определени ензими. По-голямото разнообразие на продукти за един прием стимулира апетита и води до преяждане. Разнообразието е прекрасно, но разнообразните продукти не бива да се приемат по едно и също време.
По-рано са съществували монодиети, когато ден-два се ядяло едно и също. При определени условия кратковременната монодиета имала известна стойност. Но не следва да се придържаме към нея за продължително време: тя е монотонна, в нея са недостатъчни съставните части, необходими за всички клетки на организма. Става дума за това, че най-ефективно се усвоява храната, съставена от една съставка за прием, например, сутрин — въглехидрати, на обед — белтъчини, или сутрин — картофи, вечер — извара или яйце.
"Ние сме нация от лакомници и преяждането ни в значителна степен е резултат от голямото количество ястия, които се поставят на масата. Такава практика в голяма степен стимулира апетита и вкусовите усещания и... изяждаме два до четири пъти повече, отколкото е необходимо. Продължаваме тази практика, докато апетитът ни не се изврати и не се превърне в наш господар." (Шел-тьн).
10. Започвайте деня със сочни плодове. Плодовете съдържат слънчева енергия, кислород и витамини в своята най-здрава и готова за усвояване форма, и са приятни на вкус. Те се усвояват лесно и бързо. В тях обаче няма сложни белтъчини, а в повечето калцият и витамин А са в малко количество. Плодовете не са универсална храна и никой няма да може да живее като се храни само с тях. Но ако се прибавят ядките от 2-3 ореха на прием, значително се повишава стойността на плодовата диета.
Плодовете трябва да се консумират в техния естествен суров вид и цели — с кората и семената. Не е разумно да им се отделя сокът. Пресните плодове са по-добри от сушените. Но през зимата сушените могат да се поставят във вода и да се употребяват като първо ястие, заедно с водата.
Консервираните са практически безполезни и представляват само обикновена сладост. Най-добре е да се изяждат на отделен прием и при минимално разнообразие. Три плода наведнаж могат да удовлетворят потребностите на всеки човек.
11. Изяждайте задължително поне една голяма порция салата на ден. Ако приемате храната си три пъти на ден, яжте два пъти зелена салата. Листата на салатата са незаменими в биологичната диета на човека. Зелените листа доставят на организма сложни белтъчини. Те съдържат и различни важни витамини — А, В, С, много алкални соли, особено желязо и калций в лесноусвоима форма. Зеленото вещество (хлорофил) е незаменимо за съвършеното хранене. Салатите да бъдат в суров вид, да не съдържат повече от четири зеленчука, да се употребяват без сол, оцет, олио, лимонов сок или други подправки. Особено подходящи за такива ястия са зелето, салатките, целината, краставиците, репичките, лукът, доматите, магданозът, листата на репичките и ряпата. Зелето е най-хранителният продукт. То съдържа 10 пъти повече калций, отколкото зелената салата и се усвоява по-добре. Лукът както и другите лютиви зеленчуци не трябва да се приемат в големи количества.
Употребявайте ядки и семена като главен източник на белтъчини. Във всички ядки се съдържат достатъчно количество от тях; а ако ядките са малко, може да се компенсира с белтъчините на зелените листа. Ядките и семената съдържат също и богати запаси от минерали и витамини и лесноусвоими мазнини и захар.
Употребявайте в умерено количество мазнини без топлинна обработка. Мазнините (кравето масло, растителното масло, сметаната и др.) пречат на храносмилането, особено на усвояването на белтъчините, като увеличават ферментацията в стомашно-чревния път. А това води до претоварване на черния дроб и бъбреците с токсини. Мазнините не трябва да се употребяват заедно с белтъчини — месо, мляко, риба, птици, ядки. Те са съвместими с хляб и зърнени храни, количеството на които е по-добре да се намали. Мазнините да се добавят към храната само след нейното приготвяне.
Сварявайте заедно немного видове продукти и не много дълго време. Препоръчваме го на тези, които все още не са готови напълно да се откажат от топлинната обработка на храната. Ако е свързано с болести — язва, гастрит, холецистит, рак на червата и т.н., сварената храна, да бъде съчетана с пиенето на прясно приготвени сокове или чай от листата на касис, малини, шипка, хурма (райска ябълка). Понякога е полезно храната да се замени със сокове.
Не бива да се пренебрегват законите на природата и на живота, а нарушаването им винаги води до катастрофа във вид на неизлечима и тежка болест.
В случай че сте принудени да приемате варена (неестествена) храна, Системата за здраве на Ниши препоръчва след това за пречистване да се вземе контрастен душ или въздушна баня, тъй като в.присъствието на кислород не се образува сол на оксаловата киселина. Задължително съчетавайте варената храна със сурови зеленчуци (не с макарони или картофи). И запомнете: суровите продукти трябва да бъдат три пъти повече от сварените.
Няма съмнение, че диетата, състояща се изключително от сурови продукти, е идеалната и здравословна диета. Който още не е готов да я възприеме е длъжен да се научи да обработва храната, като й причинява най-малката вреда и разбира се, да се придържа към правилата на Системата на Ниши — да се яде варената винаги заедно със сурова храна (например 100 г варена и 300 г сурова храна, 150 г риба и 450 г сурова салата от 3-4 съставки).
15. Хубаво сдъвквайте и овлажнявайте със слюнка всяка храна. Твърдата или течна храна, грижливо обработена със слюнка в резултат на сдъвкването, се подлага веднага на действието на храносмилателните сокове, не се задържа в стомаха, преработва се и се усвоява добре. Неусвоимите й части не се подлагат на ферментация. А и организмът губи по-малко от собствената си енергия за храносмилателни и отделителни процеси.
Това позволява да намалите обема й 1,5 — 2 пъти. Стомахът не може да работи правилно, ако в него няма определен обем храна, като количеството не е само хранителна маса, а и отпадъци от храносмилането. Колко да изяждаме?
"Сутринта не е време за прием на храна, а за разтоварване — пише Ниши. — Именно сутрин червата се очистват добре. Тогава е времето, когато тялото се прочиства. Глупаво е да се напълнят червата с храна, точно когато пристъпват към унищожаването й. Това само забавя тяхната дейност."
Навикът да се приема храна три пъти на ден е повсеместен. По-скоро е продиктуван от социалните условия, отколкото от физиологически потребности. Нито една нация не е имала такава привичка в миналото.
16. Работата на системите на нашия организъм изисква краткотрайно прекъсване, или "санитарен час". Далеч не всеки е съгласен с това, въпреки че у тези, чийто стомах работи 2-3 часа на ден, по стените на дебелото черво се натрупват от 3 до 25 кг отпадъци. Затова най-краткият и надежден път за отстраняване на болестите и общо оздравяване е постът, на който е посветен специален раздел в книгата. За методиката на очистване ще говорим по-подробно и в раздела "Лечение".
Избягвайте прекомерната употреба на белтъчини. Всички продукти, богати на тях, да се въвеждат само като малка добавка към зеленчуците. Още по-добре е напълно да се изключат от употреба месото, яйцата, гъбите, сиренето, зърнените и бобовите храни.
Не приемайте излишно количество храна, тъй като това води до претоварване на организма и до неговата принудителна работа. Насилието над природата винаги довежда до пагубни последствия.
Намалете солта, а при сърдечносъдови заболявания я изключете въобще.
В готварската сол има само два микроелемента — хлор и натрий, в същото време в морската вода те са повече от 64 и всичките са необходими за организма на човека. Такива зеленчуци като чесън, лук, левурда (див чесън), хрян, репички (коренището и листата) прекрасно допълват комбинацията на всички природни соли и могат да служат като заместители на готварската сол. Морското зеле също може да се използва за "осоляване" на храната.
Вместо сол може да се приготви следната смес: 1 част счукана морска сол се смесва с 12 части смляно (в кафемелачка) сусамово или ленено семе; получава се прекрасен продукт, обогатяващ супи и салати (за посоляване на готовите ястия на масата).
20. Изключена е консумацията на вредни и безполезни зеленчуци и плодове — мак, тютюн, беладона, червено кучешко грозде, гъби и много други. За вредни плодове се смятат тези, които съдържат много отровни оксалови основи (равен, цариградско грозде). Съществуват освен това отровни гъби, които са особено опасни.
Киселите плодове са здравословна храна, но не трябва да се употребяват в прекомерни количества.
За тези, с увреден черен дроб, са вредни оцетът и лекарствените киселини.
21. Спазвайте правилното съчетание на продуктите. Помнете: храносмилането е подчинено на законите на физиологията и биохимията. При съставянето на меню, както за здрави, така и за болни хора, е необходимо да се отчита определеният физиологичен предел на храносмилателните жлези, ензими и сокове. Добро усвояване е възможно само при правилната комбинация на продуктите.
Шелтън, създателят на науката за правилното съчетаване на продуктите — ортотрофия — дава следните препоръки:
а) Никога не яжте концентрирани белтъчини и концентрирани въглехидрати едновременно.
Това означава да не се ядат ядки, месо, яйца, сирене я друга белтъчнобогата храна заедно с хляб, зърнени хра-ни, картофи, баници, сладки плодове. На един прием да се ядат яйца, риба, мляко и сирене, а в друг — хляб, каша, фиде (ако не можете да се откажете от тях).
б) Никога не яжте въглехидратна и кисела храна на един прием. Не яжте хляб, картофи, грах, бобови храни, банани, фурми и други продукти, богати на въглехидрати с Лимони, портокали, грейпфрути, ананаси, клюква, домати и други кисели плодове.
в) Никога не яжте две концентрирани белтъчини на един хранителен прием.
Две белтъчини от различен вид и с различен състав изискват различни храносмилателни сокове и различна концентрация на последните. Тези сокове не се отделят по едно и също време в стомаха. Затова винаги да се съблюдава правилото: една белтъчина на прием.
г) Никога не яжте мазнини с белтъчини. Маслото, сметаната, олиото не бива да се ядат с месо, яйца, сирене, ядки и други белтъчини. Мазнината потиска действието на стомашните жлези и забавя отделянето на стомашни сокове при употребата на месо, яйца и ядки.
д) Не яжте кисели плодове с белтъчини.
Портокали, лимони, домати, ананаси, вишни, кисели сливи, кисели ябълки не бива да се ядат с месо, сирене, ядки и яйца.
Колкото е по-малко сложна хранителната смес, колкото са по-обикновени ястията ни, толкова по-ефективно ще бъде нашето храносмилане.
е) Не яжте скорбяла и захар на един прием.
Желето, мармаладът, захарта, с хляб или приети едновременно с каша, картофи, или захар със зърнени храни, предизвикват ферментация, а сетне и отравяне на организма. Обикновено празници с торти, бонбони и пирожки водят до повръщане и болести, особено у деца и старци.
ж) Яжте само по един концентриран въглехидрат на хранителен прием. Ако два вида въглехидрати (картофи или попара с хляб) се употребяват едновременно, единият от тях ще започне да се усвоява, а другият ще остане недокоснат в стомаха като излишен товар, няма да постъпи в червата, задържайки усвояването на другата храна, предизвиквайки нейната ферментация, повишаване на киселинността на стомашния сок, оригване и т.н
з) Пъпешът винаги да се яде отделно.
и) Млякото се превръща по-добре в киселомлечен продукт, ако се приема отделно или въобще не се употребява. Мазнините на млякото препятстват за известно време отделянето на стомашен сок. Млякото се усвоява не в стомаха, а в дванадесетопръстника, затова в присъствието на мляко, стомахът не реагира със секреция, което намалява усвояването на другата храна.
Една от главните задачи на правилното съчетание на продукти е да се предотврати ферментацията и разлагането на храната в червата.
Пресните плодове или зеленчуци да съставят основната част от всеки прием. Ако за вас храната в изключително суров вид е неприемлива, може да бъде сурова не по-малко от три четвърти от общото количество. И никога не забравяйте за правилното съчетание на продуктите.
В салатите не бива да се добавя нито растително масла, нито киселини. Последните пречат на усвояването на въглехидратите и белтъчините. Добавите ли неемулгирани Мазнини, отделянето на солна киселина в стомаха отслабва или въобще се прекратява. Мазнините пречат също и на усвояването на белтъчините. По-добре е салатите да се подправят при нужда със зеленчукови сокове. Сокът от зеле и други зеленчуци, добавен към храната, увеличава силно отделянето на стомашен сок. Освен това, сокът може значително да повиши съдържанието на ензими.
Най-трудно от всичко се усвояват мазнините в организма. Зелевият сок напълно противодейства на забавящото действие на мазнините по отношение отделянето на стомашен сок и подвижността на стомаха. А даже и в малко количество, мазнините забавят отделянето на стомашен сок.
Плодовете, изядени заедно с обичайната храна, независимо от високите им хранителни качества, ще превърнат всичката тази храна в гниеща маса, тъй като плодовете, в комбинация с други продукти, лесно се развалят. Най-добре е те да се ядат отделно: киселите и кисело-сладките — на един прием, а сладките — в друг.
Плодовете изискват за усвояването си 65-80 минути.
Ако ги консумирате заедно с храна, която изисква за усвояването си няколко часа, храносмилателният процес ще се наруши.
(Продължението е в част 3- здраве- система на Ниши)
Няма коментари:
Публикуване на коментар